Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare

Buna ziua,
Am primit recent o amenda pentru parcare pe spatiul verde dar eu eram numai cu roata din fata pe asa zisul spatiu verde si eram aliniata cu celelalte masini.
Amenda nu ar trebui data numai daca tot autovehicolul este pe spatiul verde?
Si ce se poate intampla daca nu semnezprocesul verbal si nu platesc amenda?
Va multumesc
Procesul-verbal de contraventie va ajunge la ANAF care va trece la executarea silita: poprire etc. Aveti posibilitatea sa contestati pr-verbal in termen de 15 zile la judecatorie.
Dar cat de mult trebuie sa fie parcata o masina pe spatiul verde ca sa ia amenda?
Nu are relevanta ca intelegeti sa nu semnati procesul verbal
Daca nu platiti in termen legal amenda,emitentul va declina responsabilitatea recuperarii amenzii in favoarea autoritatii financiare responsabile domiciliului dv,care va va informa prin impunerea 2016 de existenta debitului in urmarire
Este de preferat sa achitati amenda pentru a indeparta situatia neplacuta sa fiti executat silit de catre autoritatea fiscala
Dar cat de mult trebuie sa fie parcata o masina pe spatiul verde ca sa ia amenda?