Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă parcare poliția locală
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă parcare poliția locală

Bună ziua.
Aseară am parcat pe spatiu verde, era singurul loc de parcare liber. A apărut poliția locală chiar când voiam să plec. Mi-au cerut un buletin și au început să scrie ceva proces verbal , amendă contravențională cică, pe care l-am semnat. Mașina mea este cu număr de BH, la fel și buletinul iar întâmplarea a fost în Timiș.
Dacă nu plătesc amenda ce se poate întâmpla? Mulțumesc.
Nu are relevanta aspectul ca ati savarsit contraventia in alt oras
Urmeaza sa primiti PV contraventie la domiciliul din CI
Daca va asumati responsabilitatea sa nu achitati in termen legal amenda,responsabilitatea recuperarii debitului va fi declinata in favoarea administratiei locale teritoriale,care prin impunerea anuala 2018 va comunica ,pe langa impozitele si taxele anuale va impune si achitarea amenzii contraventionale