Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot sa nu platesc o amenda pentru parcare ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot sa nu platesc o amenda pentru parcare ?

Buna seara,

Am parcat masina intr-o parcare cu plata .Nu am stiut ca se plateste parcarea .Cand am revenit la masina am gasit prins la stergatorul masinii o.instintare prin care mi se comunica ca sa ma prezint la sediul societatii S.P.E.P.M.P pentru a plati amenda de 200 lei in 48 de ore.
Mentionez ca instintarea are scanata poza masinii cu numarul de inmatriculare data si ora.
Cum procedez mai departe.Ce se-ntampla daca nu platesc amenda ?
Este de preferat sa beneficiati de facilitatea achitarii a jumatate din amenda in teremne de 48 ore d ela comunicare
Daca va asumati responsabilitatea sa nu achitati amenda in termenul legal,recuperarea acesteia va fi declinata in favoarea autoritatii fiscale teritoriale care va comunica amenda prin impunerea anuala 2018