avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1940 soluții astăzi
Forum Activitate Vipera78

Activitate Vipera78

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: ANAF a pus poprire pentru o datorie la CAS de 1500 de lei din 2021 am dus acte la ANAF ca in Aprilie 2023 eram angajat si angajatorul a platit asigurarile de sanatate in locul meu.Pana am reusit sa duc actele angajatorul a oprit jumatate din suma si a virat-o in contul ANAF dupa depunerea actelor ANAF mi-a restituit banii si a dispus incetarea popririi insa angaiatorul in luna urmatoare a oprit rstul de suma ramasa din cei 1500.Am luat legatura cu ei si mi-au zis ca trebuie sa primeasca o hartie de la executor precum ca ANAF a suspendat poprirea, am fost la ANAF si acestia au spus ca nu imi pot elibera nici o hartie ca ei au operat in platforma online si au instintat angajatorul.Au trevut 15 zile de la plata salariului si banii tot nu i-am primit este vorba de o suma de aprox 700 lei.
In cazul decesului sotiei, sotul supravietuitor este beneficiarul indemnizatiei de somaj ramase restante? In baza carei legi se stabileste acest lucru?
Sa presupunem ca o persoana patrunde in curtea casei unde se afla un caine de paza, pe poarta este afisat un sticker cu "Atentie caine periculos", persoana este muscata de caine, poate fi tras la raspundere stapanul pentru urmarile muscaturii etc?