avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate milosescu

Activitate milosescu

Răspuns la discuția Incompatibilitate expert
Nu există nici un element nou.acum nici martorii nu au mai fost interogati.tot procesul se bazează pe vechile declarații.partea adversă în declarația să spune că a înstrăinat Masina după 3 sapt de la accident pt piese la dezmembrări si a încasat bani pe ea.el nu face dovada ca a reparat Masina...a depus doar un deviz de reparație.....expertul în cauza nu face decât să copieze vechea lui expertiză....nu există elemente noi....ce șanse să mai am eu? Nu sunt lipsit de un proces echitabil?
Răspuns la discuția Incompatibilitate expert
Acest expert a trimis adresa ca va efectua DIN NOU expertiza.....desi eu am facut cerere scrisa si verbala de recuzare.cerere care mi.s fost respinsa..expertul nu trebuie sa se abtina?sau poate acum vrea sa isi indrepte expertiza.cand a analizat actele in dosarul penal in 2012 initial a zis ca sunt nevinovat..asta pana cand a aflat numele si functia celuilalt conducator auto
Răspuns la discuția Incompatibilitate expert
În procesul penal tribunalul m.a achitat si a lăsat NESOLUTIONATA latura civilă.partea vătămată s.a dus la FPVS după 4 luni cu HoTararea de la judecătorie prin care eram obligat la plata..Dar aceea hotărârea a fost desființată de tribunal. în dosarul în care FPVS.ul îmi cere banii s mn a efectuat o expertiză care spune clar că NU SUNT VINOVAT DE PRODUCEREa ACCIDENTULUI. În dosarul cu procesul de contravenție instanța nu mi.a încuviințat efectuarea unei expertize..desi am cerut...au luat.o de buna pe cea din urmărirea penală..desi eu am depus expertiză extrajudiciara care îmi este favorabilă ....toate declarațiile MARTORILOR îmi sunt FAVORABILE.....si totusi piert..de 7 ani mă lupt cu nedreptatea.. .mi.am pierdut tinerețea prin procese.orice sfat îmi este de AJUTOR...va MULTUMESC
Răspuns la discuția Incompatibilitate expert
FPVS a făcut plată pt daune morale sotiei șoferului.dar în procesul pe care ei mi l.au deschis instanța de fond a avut la cunoștință că eu pierdusem procesul cu plângerea contravențională si totusi a încuviințat o nouă expertiză care îmi este favorabilă.probele se administrează în fața instanței..cu toate acestea în apel am pierdut fără administrarea de probe noi...o singură înfățișare si am pierdut..e corect? 2. Expertul care a fost desemnat acum a făcut o expertiză judiciara in faza de urmărire penală...acum cică o face din nou...expertiză deja e la dosar..fiind depusă de partea adversă...Eu mai am parte de un proces echitabil?
Răspuns la discuția Incompatibilitate expert
Partea adversă a depus la dosar expertiză efectuată în faza de urmărire penală ...expertiză care a fost efectuată de expertul care a fost desemnat de instanța să o efectueze încă o dată în dosarul cel nou...Este LEGAL?Eu mai beneficiez de un proces ECHITABIL?dacă în faza de urmărire penală era desemnat unul din cei 2 experți care mi.au dat dreptate ..nu eram eu acum absolvit de toate?inițial si expertul care m.a scos vinovat mi.a dat dreptate...Dar ulterior si.a schimbat părerea...dacă mă prezint la INEC cu cele 3 expertize pot rezolva ceva?se poate afla care este cu adevărat adevărul?

Accident auto 2010 initial fara victime.ulterior a "aparut" o victima..sotia soferului.initial mi.s.a intocmit proces verbal de contraventie.dar ulterior am fost cercetat penal.in rechizitoriu s.a efectuat o expertiza tehnica auto.am fost gasit vinovat.dar pe 17 feb 2014 am fost achitat datorita schimbarii codului penal si latura civila lasata Nesolutionata.mie imi expirase asigurarea cu cateva zile inainte de accident..de fapt nu eu eram proprietarul masinii ci seful meu..victima s.a prezentat la FPVS cu hotarea din fond prin care eram obligat la plata 9000 lei daune,desi aceasta sentiinta a fost desfiintata de tribunal pe 17 feb 2014.FPVS.ul a facut plata ILEGAL si mi.a deschis mie dosar civil pt recuperarea celor 9000 lei.in acest proces mi s.a incuvintat o noua expertiza care imi este favorabila..am castigat pe fond dar am pierdut in apel pe considerentul ca pierdusem procesul cu plangerea impotriva procesului verbal.in procesul cu plangerea contraventionala nu mi s.a incuvintat expertiza.s.a tinut cont de cea din faza de urmarire penala.in 2016 soferul celalalt mi.a deschis un nou dosar civil in care imi cere 38 000 lei contravaloarea masinii lui.pe care a vandut.o dupa 2 sapt de la accident.chiar el a declarat acest lucru...dar sustine ca a reparat.o in 2014.la dosar are doar un deviz de reparatie.de la taxe si impozite figureaza ca masina nu mai este din 2010 pana in prezent inregistrata.in acest proces mi s.a incuvintat o noua expertiza.pe lista sunt 4 experti.3 isi exprimasera parerea..2 judiciar si unul extrajudiciar.cea extrajudiciara este tot in favoarea mea.eu am spus sa fie facuta de cel care nu mai efectuase.dar partea adversa s.a opus.asa ca s.a tras la sorti si s cazut cel care a facut in faza de urmarire penala si este in defavoarea mea.am facut cerere de recuzare in termen atat verbal cat si in scris dar mi.a fost respinsa.acel expert NU ESTE INCOMPATIBIL?
in mod normal nu sau in mod legal nu?
Buna ziua.....in octombrie 2010 am avut un accident rutier .AU fost implicate 4 autoturisme..La locul accidentului nu a venit salvarea si nici una dun persoanele implicate nu au declarat a fi suferit leziuni...dupa 3 luni am primit citatie acasa pt vatamare corporala din culpa(14 zile ingrijiri medicale).eu am fost gasit initial vinovat de accident..dupa 4 ani de procese pe 5 dec 2013 am fost condamnat la 5 luni inchisoare cu suspendare si obligat la plata sumei de 9000 lei fata de pers vatamata..in proces a fost introdus si fondul victimelor strazi(deoarece nu am avut asigurare la masina..de aici a si plecat toata problema).am facut recurs si pe 17 februarie am fost achitat si latura civila a fost lasata nesolutionata...hotarare definitive in dosarul PENAL.in luna iulie 2014 pers vatamata a ridicat banii de la fondul victimelor strazii fara a avea solutionata cauza civila.Partea vatamata nu a deschis nici un alt dosar civil in afara de cel penal.
Fondul victimelor strazii au depus plangere impotriva mea si s.a deschis un nou dosar in care mi s.a incuvintat o noua expertiza care imi este favorabila(mai am si o expertiza extrajudiciara tot favorabila mie).Instanta a respins cerea fodului victimilor strazii pe 1 octombrie 2015..ei au facut recurs pe 8 dec 2015..nici pana acum nu a ciborat dosarul de la tribunal.o sa fie 2 hotarari definitive diferite.
In dosarul penal s.a tinut cont numai de expertiza din urmarirea penala..nu mi s.a dat voie la nici o alta expertiza....soferul celalalt implicat in accident este politist in orasul in care se judeca procesele.
Soferul celei de.a treia masina care era parcata pe marginea drului a depus plangere impotriva mea ,a celuilat sofer cat si a proprietarului masinii pe care o conduceam eu.In acest proces civil instant nu doreste sa.mi incuvinteze o expertiza auto..tine cont numai de dosarul penal.
In accident a mai fost implicata si o masina care avea asigurare casco..firma de casco mi.a deschis dosar si era aparata de avocata mea care o am in procesul cu victimile strazii si pe care la. castigat impotriva mea... in dosarul in care ma reprezinta aproape a castigat pentru mine...ce pot face? precizez ca masina era a patronului meu si eu nu sunt sofer la firma …precizez ca am o expertiza incuvintata de instant favorabila mie si o expertiza extrajudiciara tot favorabila mie….numai expertiza din timpul urmaririi penale este nefavorabila mie … va multumesc..
1.. poate o persoana sa ridice bani fara un titlu valabil?..cu o hotarare care nu este definitive?
- pot sa le fac plangere penala?
2.. are voie un avocat sa reprezinte o persoana iar in alt dosar(tot pentru aceeasi fapta ) sa fie impotriva lui.???
- impotriva mea a castigat,..dar a castigat si in favoarea mea(in dosarul pe care l.a castigat impotriva mea am fost gasit vinovat de accident, iar in dosarul in care a castigat pentru mine am fost gasit nevinovat de accident).