avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate alynna_alynna

Activitate alynna_alynna

Buna ziua, stimati domni si stimate doamne din comunitatea juridica va solicit ajutorul pentru a ma indruma cum sa procedez ca sa imi fie recunoscute drepturile. Recent mi s-a refuzat de catre personalul (cica) competent de la intreprinderea unde sunt angajata UN CONCEDIU MEDICAL pe motiv ca este fractionat pe doua luni (30 aprilie - o zi de concediu cu continuitate din data de 1 Mai-14 Mai) si nu am anuntat si dovedit in primele zile ale luni Mai. In aceasta perioada am fost internata in alta localitate decat cea de domiciliu. Cand am depus concediul am fost refuzata si mi s-a recomandat sa trec perioada respectiva ca fiind CONCEDIU DE ODIHNA, ceea ce nu doresc.
Va rog sa ma ajutati !
Răspuns la discuția nerecunoastere copil
Cum pot dovedi cheltuielile? nu m-am gandit sa pastrez bonuri pt lapte praf, scutece, etc
Răspuns la discuția nerecunoastere copil
1 An...e trecut pe numele meu doar
in urma unei relatii a rezultat un copil...tatal m-a abandonat din momentul in care i-am spus ca sunt insarcinata, iar in urma incercarilor de a discuta despre copil am primit raspuns "nu este al meu" (jignire mai mare nu puteam primi) Care este procedura pt a demonstra paternitatea?
Buna ziua,
sunt mama unei fetite minore, divortata, pentru care primesc pensie alimentara...am incercat sa-mi refac viata familiala, am avut o relatie care s-a destramat in momentul in care am ramas insarcinata, el nedorind copilul si in consecinta a interrupt orice legatura cu mine si nu doreste recunoasterea copilului. Am decis sa pastrez copilul si in curand voi devein mama pt a doua oara, copilul va figura pe numele meu, si ma intereseaza daca pot beneficia de vreo indemnizatie ajutatoare pt cel de-al doilea copil pe langa indemnizatia de cresterea copilului. M-ar ajuta si o "directie" in demersuri. Multumesc anticipat!