avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate cristina011417

Activitate cristina011417

Buna ziua,
Am contract un credit in 2010 pe care nu l-am mai achita,am fost executata silit ptr suma de 21000 ce include penalizaro+dobanda.In momentul de fata am poprire pe salariu dar executorul doreste aa imi execute si 1/3 dintr-un imobil dobandit prin donatie de la unchiul meu,actul notarial este cu drept de uzufruct ,atat eu cat si surorile mele nu putem sa il vindem atata timp cat unchiul este in viata iar dupa poate fii vandut doar cu acceptul tuturor partilor.In aceasta situatie pot fii executata silit ptr acea 1/3 parte din imobil?poate fii vandut ai unchiul meu evacuat?
Multumeac
Discuție poprire salariu
Buna ziua,
Tocmai mi s-a facut o poprire pe salariu ptr un credit neachitat.Eu lucrez 6 ore pe zi deoarece am un minor in intretinere si nu pot lucra 8 ore.Salariul meu este de 700 lei net lunar,daca se va pune aceasta poprire nu voi mai avea cum sa ma intretin.Conform art.728 aliniatul 3 din codul de procedura penala nu imi poate lua 1/3 din tot salariul sau asta am inteles eu.Ma.puteti ajuta cu informatii?Imi.poate oprii 1/3 din tot salariul?
Multumesc