Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu

Buna ziua,
Tocmai mi s-a facut o poprire pe salariu ptr un credit neachitat.Eu lucrez 6 ore pe zi deoarece am un minor in intretinere si nu pot lucra 8 ore.Salariul meu este de 700 lei net lunar,daca se va pune aceasta poprire nu voi mai avea cum sa ma intretin.Conform art.728 aliniatul 3 din codul de procedura penala nu imi poate lua 1/3 din tot salariul sau asta am inteles eu.Ma.puteti ajuta cu informatii?Imi.poate oprii 1/3 din tot salariul?
Multumesc
In cazul salariului dvs.sunt aplicabile art.729(3)NCPC"Veniturile din munca sau alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia,in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum."