avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate RaduVaslui

Activitate RaduVaslui

2015 - primul baiat. Sotia sta acasa 3 luni, intru eu in concediu crestere copil 6 luni apoi ma intorc la serviciu si primesc salariul + stimulent insertie.
2016 - al doilea baiat. Sotia sta acasa 3 luni, intra 2 saptamani in concediu crestere copil apoi revine la serviciu. Solicita stimulent insertie.
Gasesc la Ajpis doar personal obtuz, depasit de situatia creata si care nu stiu legislatia.
Vin toate confirmarile iar la doua luni diferenta primesc o adresa prin care ii suspenda sotiei stimulentul de insertie.
Mintile obtuze de la Ajpis insista ca singura solutie e ca eu sa renunt la stimulent si sotia sa stea acasa cu ambii copii si sa primeasca indemnizatie 100% pt primul si 85% pt al doilea.
Oricum motivarea lor e confuza si nu ma lamureste
Cei de la Resurse Umane imi spun ca ei nu au cadru legal pt a imi suspenda stimulentul.
Depun contestatie la decizie si raspunsul e ca in conformitate cu HG 52/2011 si OUG 111/2010 .... eu nu am dreptate.
DE CE NU pOT BENEFICIA DE STIMULENT INSERTIE EU LA pRIMUL CopIL SI SOTIA LA AL DOILEA ?
Stau la etajul 4. Unele finisaje si amenajari interioare au avut de suferit din cauza infiltrarii apei prin tavan. Am obtinut cu greu Autorizatie de Construire sarpanta.
1.Se poate construi sarpanta pe banii Asociatiei de proprietari ?
2.Pot solicita Asociatiei sa deconteze o parte din banii necesari construirii ?
3.Are Asociatia obligatia sa refaca hidroizolatia de pe bloc ?
Mentionez ca administratorul e mereu greu de gasit si il are pe NU in brate.
Tata are o casa cu dar pr teren invecinat cu sora lui. Are acte facute din 1992 la notar, intabulat drept de proprietate si Carte Funciara facuta in 2013. PV de trasare si vecinatate a fost semnat si de sora lui. Doar ca aceasta in 2016 a adus o firma si i-a pus sa faca masuratori la terenul ocupat de ea dar pe alte repere de vecinatate, ocupand 200mp din terenul proprietate a tatalui meu. Tata nu a semnat PV intocmit. Sora a dat in judecata Primaria si primarul comunei ca pe uzucapiune sa devina proprietar pe suprafata extinsa.
Acum tata vrea sa-mi faca mie acte pe casa si teren dar Primaria dupa 33 de zile mi-a zis ca nu imi poate da adeverinta de rol intrucat :
1. verbal -se suprapun schitele si atata timp cat exista un litigiu asupra unei suprafete revendicate de 2 parti nu ii lasa legea sa-mi dea adeverinta
2. scris- in raspunsul primit scrie ca cele doua suprafete se invecineaza, vecinul are dosar in instanta si pana nu se finalizeaza dosarul lui nu mi se poate elibera adeverinta.
Primarul e prieten cu matusa mea si sotul ei, a inceput deja campania electorala, noi nu avem domiciliul in Comuna si nu votam acolo ...
Cum pot obtine acea adeverinta care sa ateste ca tata detine suprafata respectiva de teren ? El are carte funciara facuta, in fiecare an in ianuarie merge si plateste impozitul, .
Cum pot obtine PV semnat de matusa mea la masuratori in 2016 ? Ca am PV din 2013 in care semneaza ca e de acord cu limitele de proprietate apoi in 2016 semneaza PV pt alte limite de proprietate si vreau sa o dau in judecata.