avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie la 2 baieti cu diferenta de 1 an ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie la 2 baieti cu diferenta de 1 an intre ei

2015 - primul baiat. Sotia sta acasa 3 luni, intru eu in concediu crestere copil 6 luni apoi ma intorc la serviciu si primesc salariul + stimulent insertie.
2016 - al doilea baiat. Sotia sta acasa 3 luni, intra 2 saptamani in concediu crestere copil apoi revine la serviciu. Solicita stimulent insertie.
Gasesc la Ajpis doar personal obtuz, depasit de situatia creata si care nu stiu legislatia.
Vin toate confirmarile iar la doua luni diferenta primesc o adresa prin care ii suspenda sotiei stimulentul de insertie.
Mintile obtuze de la Ajpis insista ca singura solutie e ca eu sa renunt la stimulent si sotia sa stea acasa cu ambii copii si sa primeasca indemnizatie 100% pt primul si 85% pt al doilea.
Oricum motivarea lor e confuza si nu ma lamureste
Cei de la Resurse Umane imi spun ca ei nu au cadru legal pt a imi suspenda stimulentul.
Depun contestatie la decizie si raspunsul e ca in conformitate cu HG 52/2011 si OUG 111/2010 .... eu nu am dreptate.
DE CE NU pOT BENEFICIA DE STIMULENT INSERTIE EU LA pRIMUL CopIL SI SOTIA LA AL DOILEA ?

Alte discuții în legătură

Concediu ingrijire copil si stimulent de insertie Andreiuta1908 Andreiuta1908 Buna ziua, In acest moment ma aflu in concediu de crestere copil, optiunea 1 an. Copilul implineste 1 an pe 29 octombrie 2013. Am doua nelamuriri: 1. Daca ... (vezi toată discuția)
Ccc obligatoriu pentru tata o luna ramiha ramiha Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns din partea dvs. Dupa nastere vreau sa intru in CCC pentru an. Am inteles ca pentru copiii nascuti dupa 1 martie ... (vezi toată discuția)