avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian123c

Activitate Cristian123c

Buna ziua,

Sunt reclamant într-un proces pe rol unde este nevoie de o expertiză tehnica (identificare imobil fara cadastru).
La ultimul termen instanta a ales aleatoriu un expert si mi a pus in vedere sa platesc onorariu provizoriu.
Am plătit taxa și am depus o copie la dosar.
Am vorbit cu expertul la telefon și acesta a spus ca instanța nu l a notificat încă (probabil la următorul termen din cate inteleg) dar ca își cere scuze pentru ca ,oricum , nu o să poată efectua expertiza din motive medicale cronice.
Am temerea ca se mai pierde cel puțin un termen in acest caz( aprox . 4 luni ! + vacanta).
Va rog sa-mi spuneti dacă aveți vreun sfat despre cum as putea sa evit aceasta amanare , eventual sa obtin alegerea unui alt expert la termenul următor ! (26.06.2024)
Pot depune o notificare la dosar în speranta ca se alege un nou expert ?

Multumesc anticipat
Multumesc pt. informatii
inteleg ca :
1) doar pentru dezbaterea succesiunii, fara partaj, trebuie oricum platit 50 RON + 3% din valoarea masei succesorale
2)se poate cere si partajul fara alte taxe de timbru.(eventual se plateste in plus expertiza)

Este corect?
Unul dintre succesibili nu se prezinta la notar pt. dezbaterea succesorala.Se poate cere in instanta doar dezbaterea succesiunii fara partaj succesoral?
Ce taxe de timbru ar fi in acest caz?
Multumesc anticipat