avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate VictoriaDaniela

Activitate VictoriaDaniela

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, cum trebuie sa procedez incazul in care am primit respingere la decizia de pensionare,am facut contestatie,inteleg ca la Comisia Centrala de Contestatii,acum daca am inteles bine trebuie sa astept 30 de zile si apoi sa contest la tribunal.daca ma puteti lamuri cum trebuie facuta contestatia catre tribunal;mentionez ca mi-a fost respins dosarul de pensionare,pentru ca nu mi s-a luat in calcul grupa a 2-ade munca,cat am fost primitor-distribuitor.Din respingerea pe care am primit-o nu prea m-am lamurit totul este pe zero,apare ca am ani mai putini decat ar trebui adica 31 de ani si 8 luni.Va multumesc si astept raspuns.
Multumesc frumos pentru raspuns.Credeti ca am avea sanse, macar in instanta,
sa dobandeasca mama exercitarea exclusiva asupra minorei?
Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns,am sa incerc in instanta,trebuie facut ceva, decand a parasit domiciliul conjugal in decembrie 2014 nu a vazut copilul nici nu s-a aratat interesat sa-l vada el spunand ca nu si-a dorit copilul,nu i-a platit pensia alimentara niciodata;mai are si alte probleme,el a luat numele de familie al fiicei mele,si-a facut imediat dupa casatorie buletin de Bucuresti pe adresa unde locuim si noi.Instanta a decis sa revina la numele avut anterior casatoriei,dar nici pana acum nu a facut nimic in acest sens;plus ca am semnale ca vrea sa plece din tara.Voiam acest lucru ca sa nu depinda de el si sa fie nevoita sa-i ceara acordul pentru orice actiune;din toamna vrem sa dam fetita la gradinita,inteleg ca e destul de complicat cu actele.Ma puteti intelege si ajuta cu un sfat ce sa fac?Multumesc frumos
In actul de divort se dispune exercitarea autoritatii parintesti in comun si in mod egal de catre petenti.Paratul nu a platit niciodata pensie alimentara si nu a dorit sa vada minora;de aceea intrebam daca se poate la notar sa dea o declaratie prin care sa renunte la exercitarea drepturilor parintesti.Va multumesc
Buna ziua, va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.Fiica mea este divortata de un an,are un copil minor si vreau sa stiu daca fostul sot poate sa dea o declaratie in fata unui notar,ca renunta la orice drepturi asupra minorei.