avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Monica 21

Activitate Monica 21

Bună ziua! Doresc va rog sa știu dacă în cazul unui partaj între soți, pentru bunuri (ex:casa) copilul minor(3ani) care rămâne cu mama are și el drepturi asupra bunului, adică mama și copilul vor avea dreptul la 3 părți din acel bun comun sau bunurile se împart doar între soți fără a fi implicați copii???
In urma cu 8 ani fostul meu sot a bagat divortul de mine imediat dupa nasterea baiatului nostru,la divort el a declarat ca copilul nu este a lui desii copilul ii poarta numele.In acest timp el nu a participat in nici un fel la cresterea copilului,acum eu doresc sa imi iau copilul in Germania dar el nu vrea sa mi dea semnatura de buna voie,eu l am dat in judecata ca sa l scot din drepturile parintesti fara a avea nici o pretentie,insa avocatul meu m a sfatuit sa i cer sa plateasca pensia alimentara in ideea ca v a renunta legal copil.Tatal copilului cere testul ADN si daca se dovedeste ca el e tatal doreste drept de vizita etc.si nu doreste sa i dea semnatura copilului pt a putea pleca cu el din tara.INTREBARILE mele sunt;ce se intampla daca eu refuz sa i se faca testul ADN copilului???daca am vreo sansa sa l fac sa mi dea semnatura sau sa castig custodia copilului?