avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Doresc va rog sa știu dacă în cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Doresc va rog sa știu dacă în cazul unui partaj ...

Bună ziua! Doresc va rog sa știu dacă în cazul unui partaj între soți, pentru bunuri (ex:casa) copilul minor(3ani) care rămâne cu mama are și el drepturi asupra bunului, adică mama și copilul vor avea dreptul la 3 părți din acel bun comun sau bunurile se împart doar între soți fără a fi implicați copii???
Partajul sotilor in caz de divort ii vizeaza strict pe acestia si bunurile comune ale acestora.
Buna ziua!
Partajul se face doar intre soti. Copilul va dobandi cota-parte din apartament prin mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj divort Dascalu7 Dascalu7 Buna Ziua, va rog, in cazul unui divort cum se face partajul in cazul cand exista un minor ( 16 ani) in intretinerea unuia din soti, respectiv a mamei. ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un raspuns rapid, va rog! talidae2000 talidae2000 In primul rand, buna ziua Am doua probleme cu care ma confrunt, mai bine zis, mama mea. Asadar, sa incep cu inceputul. 1. Apartamentul in care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Discutii de viitor .. partaj la bunuri achizitionate inaintea casatoriei Aurel24 Aurel24 Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarele intrebari: Momentan detin teren + casa + masina, toate pe numele meu. In viitorul apropiat ma voi ... (vezi toată discuția)