Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divort

Buna Ziua,
va rog, in cazul unui divort cum se face partajul in cazul cand exista un minor ( 16 ani) in intretinerea unuia din soti, respectiv a mamei. Jumatate/jumatate sau mama cu copilul in intretinere, primeste o cota mai mare? bunurile comune sunt un apartament si un teren intravilan. Va multumesc.
fiind bunuri comune, se prezuma ca ele au fost dobandite in cota egala, astfel incat bunurile se impart in cote egale, cu exceptia cazului in care unul dintre soti dovedeste ca a avut o contributie mai mare. Nu are importanta la care dintre parinti ramane minorul.
In cazul partajului, bunurile se impart intre soti, copilul neavand niciun drept asupra masei partajabile.
Partajul de bunuri comune presupune impartirea bunurilor dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei.
Mama poate obtine la partaj o cota majorata daca dovedeste ca a avut o contributie mai mare decat sotul ei la achizitionarea bunurilor ce fac parte din masa partajabila.
De asemenea, mama poate obtine atribuirea in natura a apartamentului, bineinteles cu obligarea sa la plata unei sulte catre sotul ei daca probeaza o cota mai mare de contributie, cu atat mai mult daca instanta a stabilt ca minorul sa locuieasca cu mama dupa divort.
Partajul are in vedere doar bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei si stabilirea cotei de contributie la dobandirea lor, in functie de veniturile sotilor, tinand seama si de munca sotiei in gospodarie si la cresterea copilului, fara insa a conta existenta minorului.

La atribuirea bunului in natura catre unul dintre soti poate conta ca minorul are locuinta la unul dintre parinti, insa trebuie vazut daca acest parinte are si posibilitatea de a plati sulta.