Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... IMPARTIRE BUNURI COMUNE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

IMPARTIRE BUNURI COMUNE

Cum se imparte un apartament dupa divort daca in apartament va ramine mama cu un copil minor si unul major?

Se imparte tot 50% sotul si 50% sotia?
Daca dupa divort se ajunge si la partaj, da, bunurile se impart intre soti si se prezuma ca ambii au contribuit egal. Daca unul a contribuit cu mai mult, sigur ca poate cere si proba asta in instanta, daca nu se inteleg.
Parintii datoreaza copiilor intretinere, dar asta nu are legatura cu partajul intre soti.
gi-jane2, moderator
Partajul are loc strict intre soti, cotele nefiind influentate de existenta copiilor, nici minori, nici majori.

Ceea ce conteaza este contributia concreta a sotilor la dobandirea bunului.
Daca mama ia in natura bunul si devine proprietar trebuie sa plateasca sotului jumatate din valoare.

Poate ca nu aveti interesul de a deschide un proces de partaj daca nu aveti bani...
Dacă locuința copilului minor este stabilită la mamă atunci aceasta din urmă va avea un argument pentru a solicita și a obține bunul în natură, urmând să plătească soțului o sultă.
Daca nu isi poate permite sulta, sa nu ceara atribuirea apartamentului.