avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate crow

Activitate crow

Stie cineva de ce autorizari/acreditari as avea nevoie pentru ca firma mea sa organizeze niste cursuri de calificare/specializare ca: barman, ospatar, guvernanta, receptioner, etc.? Pot primi fonduri de la AJOFM sau fonduri europene pentru finantarea proiectului?
Speta este in felul urmator: decujus-ul a avut o singura mostenitoare legala, pe sora sa. In timpul vietii, decujus-ul a vandut apartamentul in care locuia unor vecini, acestia urmand ca in schimbul ingrijirii acordate acestuia, prestate cat traia, sa beneficieze de aprtament la sfarsitul vietii acestuia. In timpul vietii acesta a mai contractat si un credit "cu buletinul". Dupa deces, banca solicita plata restului ratelor, indreptandu-se catre unica mostenitoare - sora acestuia. Va fi obligata aceasta la plata pasivului mostenirii, desi aceasta nu a primit nimic drept mostenire? Cum se poate aceasta apara, concret, in fata bancii care solicita plata ratelor?
Eu stiu ca era vorba de subiecte teoretice, nu spete, de exemplu: prescriptia extinctiva, infractiunea de marturie mincinoasa, contractul de mandat, principiile dreptului procesual penal, etc. Oricum, orice ajutor, e binevenit.;)
Poate sa ma ajute cineva cu listele cu subiecte posibile pentru fiecare materie de examen? Stiu ca inainte de examen, in cadrul fiecarui barou, apareau niste liste cu toate subiectele posibile, care practic acopereau toata materia, si din care erau trase la sorti subiectele pentru examenul propriu-zis. Daca are cineva acele liste cu subiecte, l-as ruga sa ma ajute si sa mi le trimita.
Multumesc anticipat!;)</b></i></u>