avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate georgianaro

Activitate georgianaro

Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
Mi-a zis angajatorul ca nu a fost de acord ITM Ilfov sa vizeze adeverinta eliberata de angajator si prin urmare am solicitat eu ca si angajat eliberarea adeverintei si ca am dreptul s-o solicit o singura data.Este adevarat?
Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
Mie mi s-a transmis de la resurse umane c-o sa-mi elibereze ei adeverinta de vechime pana in 2011 si ITM ul o s-o vizeze,dar ulterior mi-au trimis pe mail o cerere tipizata prin care eu cer de la ITM adeverinta de vechime in munca. Este vreo diferenta?
Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
Imi trimit ei adeverinta la firma sau trebuie sa merg la ITM s-o ridic personal?
Răspuns la discuția adeverinta vechime munca
Multumesc!
Buna ziua! Lucrez la o firma din 2004, cand s-au distribuit in 2011 carnetele de munca mi s-a spus ca mie nu mi s-a facut si ca oricum nu mai foloseste la nimic, desi colegii mei angajati din acea perioada au carnete de munca. Recent am aflat ca perioada de vechime de dinainte de 2011 se probeaza la dosarul de pensie cu acel carnet sau cu o adeverinta de vechime vizata de itm.Am sunat la HR si le-am cerut sa-mi elibereze o adeverinta de vechime si au zis c-o sa-mi dea o adeverinta care o sa trebuiasca sa fie vizata de itm ilfov, dupa care mi-au trimis pe mail o cerere facuta in numele meu catre itm ilfov (e normal?) in care eu solicit eliberarea adeverintei de vechime deoarece nu mi s-a facut carnet de munca, dupa care o sa-mi elibereze firma o alta adeverinta din 2011 pana in 1 iunie 2017 cand o sa-mi inceteze contracul de munca deoarece nu mai vreau sa lucerz ptr ei. E normal ca pentru acelasi contract de munca sa se elibereze doua adeverinte, afecteaza cu ceva sau era suficienta una singura. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.
Răspuns la discuția Prima casa
Multumesc
Discuție Prima casa
Buna ziua! Am platit rezervare ptr un ap.intr-un imobil care este in stadiul de proiect si care urmeaza sa obtina autorizatie de constructie in iulie 2016. Dezvoltatorul spune ca trebuie sa incheiem un antecontract in termen de zece zile de la obtinerea autorizatiei de constructie, chiar daca nu vor fi suficiente sau deloc fonduri la banca(prioritate avand cei care au deja dosarele bagate si care asteapta suplimentarea de fonduri din 2016) si nu voi putea face rezervare de fond pana in momentul cand va fi intabulata constructia. Antecontracul are un termen de valabilitate care se poate prelungi? Este indicat sa se incheie antecontractul doar in momentul ce am ok de la banca ptr rezervare de fond?Va multumesc!
Discuție prima casa
Buna ziua! Am platit rezervare ptr un ap.intr-un imobil care este in stadiul de proiect si care urmeaza sa obtina autorizatie de constructie in iulie 2016. Dezvoltatorul spune ca trebuie sa incheiem un antecontract in termen de zece zile de la obtinerea autorizatiei de constructie, chiar daca nu vor fi suficiente sau deloc fonduri la banca(prioritate avand cei care au deja dosarele bagate si care asteapta suplimentarea de fonduri din 2016) si nu voi putea face rezervare de fond pana in momentul cand va fi intabulata constructia. Antecontracul are un termen de valabilitate care se poate prelungi? Este indicat sa se incheie antecontractul doar in momentul ce am ok de la banca ptr rezervare de fond?