Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prima casa

Buna ziua! Am platit rezervare ptr un ap.intr-un imobil care este in stadiul de proiect si care urmeaza sa obtina autorizatie de constructie in iulie 2016. Dezvoltatorul spune ca trebuie sa incheiem un antecontract in termen de zece zile de la obtinerea autorizatiei de constructie, chiar daca nu vor fi suficiente sau deloc fonduri la banca(prioritate avand cei care au deja dosarele bagate si care asteapta suplimentarea de fonduri din 2016) si nu voi putea face rezervare de fond pana in momentul cand va fi intabulata constructia. Antecontracul are un termen de valabilitate care se poate prelungi? Este indicat sa se incheie antecontractul doar in momentul ce am ok de la banca ptr rezervare de fond?Va multumesc!
Din pacate este necesar antecontractul pentru a obtine promisiunea de garantare. Din cate stiu eu.
Multumesc