avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate mahat

Activitate mahat

Răspuns la discuția probe noi in apel
Multumesc pt raspuns... totusi nu-mi este intrutotul clar.
La ce va referiti cand spuneti ca, in judecata apelului, e inadmisibil sa solicit probe noi cu privirela fondul cauzei?
Am solicitat prin cererea de apel aceste probe.

Instanta de apel poate retine cauza spre rejudecare in situatia asta, desi am solicitat trimiterea la prima instanta??

Daca o retine spre rejudecare, nu va avea nevoie de probele de fond??
am formula apel impotriva hotararii instante de fond.
am invocat motive de anulare a hotararii, solicitand trimiterea dosarului pt rejudecare
curtea de apel ne-a intrebat daca solicitam probe noi in apel
am solicitat tot felul de probe noi... pe fond.
instanta le-a respins pe toate:)
sa inteleg ca instanta a intrebat daca vrem sa administram probe doar pe apel?
sens in care, intr-adevar, probele noi solicitate in fond nu sunt utile solutionarii apelului?

Eventual,daca ulterior decide sa retina cauza spre rejudecare, ne va intreba iar daca mai vrem probe in fond??

Imbunatatirele le-am facut de bunavoie.

Adica am contribuit la constructia casei. Daca nu dadeam eu bani, parintii nu aveau cum sa construiasca casa.
Adica, apreciez ca am contribuit cu aproxim 50% din costurile constructiei!!!!

cyan a scris:

Nu se poate scade valoarea in sensul in care il doriti dvs. decat prin act autentic incheiat la notariat.


Despre ce act autentic este vb?? Donatie?!

Nu pot introduce o actiune in instanta, prin care sa imi solicit banii inapoi???
gen imbogatire fara justa cauza?
Sau, chiar in asemenea situatie, in calitate de succesor, tot ar trebui sa contribui la dezdaunarea mea?:)

sau nu pot sa contest titlul de proprietate al parintilor mei? sa sustin ca sunt si eu proprietar asupra unei parti??
Multumesc pt raspuns!
Totusi, as dori sa subliniez urmatorul aspect:
nu solicit o portie mai mare, pt ca am contribuit mai mult,
ci solicit sa se scada contributia mea din masa succesorala,
iar apoi sa se imparta egal:)
altfel ar insemna ca practic fratii mei sa mosteneasca banii mei imprumutati parintilor...
Parintii mei au construit o casa, in care am locuit impreuna cu ei, am achitat toate cheltuielile de intretinere si i-am ingrijit.
Mai mult, am contribuit cu o suma importanta la constructia acestei case.
Spre deosebire, fratii mei nu au contribuit cu nimic si nu au ajutat cu nimic.
Apreciez ca nu se cuvine ca fratii mei sa mosteneasca si contributia pe care am adus-o eu la edificarea casei.
Pot asadar sa 'deduc' banii pe care i-am investit in constructie, incat sa fie redusa masa succesorala cu banii pe care i-a platit eu, doar restul de mostenire impartindu-se intre frati?