avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scadere contributie din masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scadere contributie din masa succesorala

Parintii mei au construit o casa, in care am locuit impreuna cu ei, am achitat toate cheltuielile de intretinere si i-am ingrijit.
Mai mult, am contribuit cu o suma importanta la constructia acestei case.
Spre deosebire, fratii mei nu au contribuit cu nimic si nu au ajutat cu nimic.
Apreciez ca nu se cuvine ca fratii mei sa mosteneasca si contributia pe care am adus-o eu la edificarea casei.
Pot asadar sa 'deduc' banii pe care i-am investit in constructie, incat sa fie redusa masa succesorala cu banii pe care i-a platit eu, doar restul de mostenire impartindu-se intre frati?
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 11:39, 27 Mai 2016
Cotele se impart conform legii si nu dupa contributie.
In cazul in care considerati ca vi se cuvine mai mult din motivul prezentat atunci discutati cu parintii sa va doneze o cota din casa corespunzatoare contributiei aduse.
Multumesc pt raspuns!
Totusi, as dori sa subliniez urmatorul aspect:
nu solicit o portie mai mare, pt ca am contribuit mai mult,
ci solicit sa se scada contributia mea din masa succesorala,
iar apoi sa se imparta egal:)
altfel ar insemna ca practic fratii mei sa mosteneasca banii mei imprumutati parintilor...
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2016
mahat, utilizator
Masa succesorala se imparte la valoarea de la momentul succesiunii.

Nu se poate scade valoarea in sensul in care il doriti dvs. decat prin act autentic incheiat la notariat.

cyan a scris:

Nu se poate scade valoarea in sensul in care il doriti dvs. decat prin act autentic incheiat la notariat.


Despre ce act autentic este vb?? Donatie?!

Nu pot introduce o actiune in instanta, prin care sa imi solicit banii inapoi???
gen imbogatire fara justa cauza?
Sau, chiar in asemenea situatie, in calitate de succesor, tot ar trebui sa contribui la dezdaunarea mea?:)

sau nu pot sa contest titlul de proprietate al parintilor mei? sa sustin ca sunt si eu proprietar asupra unei parti??
Discutati cu parintii sa va despagubeasca pentru imbunatatirile aduse casei.

O actiune in instanta cu motivul invocat nu ar avea succes decat in cazul in care ati demonstra ca parintii v-au inselat si v-au promis ca veti primi o cota mai mare din casa.

Imbunatatirele le-ati facut de bunavoie, v-au obligat parintii sa "bagati" banii in casa?

Cand s-a construit casa puteati discuta cu parintii sa fiti trecut drept coproprietar cu o anumita cota.
Acum nu o pot face decat prin donatie, cel putin asa vad eu lucrurile.
Poate veti primi un sfat mai pertinent din partea altor useri de meserie.

Discutati cu un avocat sau notar posibilitatile pe care le aveti.

Alte discuții în legătură

Se poate vorbi despre succesiune cand apartamentul a fost achitat de parintii mei? andreea3721 andreea3721 Buna ziua, Sotul meu a decedat. Am avut impreuna doi copii. Sotul a mai avut un copil din prima casatorie. Copilul din prima casatorie a sotului a deschis ... (vezi toată discuția)
Partaj muresan_maria muresan_maria in urma decesului tatalui meu a ramas mama vitrega, si casa care este trecuta pe amandoua 50-50 intabulata.acum vrem sa vindem.problema care este ca impartirea ... (vezi toată discuția)
Părinții au zis că-și împart averea dându-ne câte o jumătate mie și fratelui, dar eu le-am cumpărat casa ca să o scap de o licitație. mai are dreptul fratele meu la ea? Daniela 1967 Daniela 1967 Parintii au zis ca impart pe jumatare averea la copii. Suntem doi frati. Eu am cumparat casa parinteasca ca sa o scap de la o licitatie si am ramas ... (vezi toată discuția)