Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... probe noi in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

probe noi in apel

am formula apel impotriva hotararii instante de fond.
am invocat motive de anulare a hotararii, solicitand trimiterea dosarului pt rejudecare
curtea de apel ne-a intrebat daca solicitam probe noi in apel
am solicitat tot felul de probe noi... pe fond.
instanta le-a respins pe toate:)
sa inteleg ca instanta a intrebat daca vrem sa administram probe doar pe apel?
sens in care, intr-adevar, probele noi solicitate in fond nu sunt utile solutionarii apelului?

Eventual,daca ulterior decide sa retina cauza spre rejudecare, ne va intreba iar daca mai vrem probe in fond??
Nu o sa va mai intrebe daca vreti probe in fond deoarece, este inadmisibil in apel si, s-a pronuntat deja pe probele solicitate.
Multumesc pt raspuns... totusi nu-mi este intrutotul clar.
La ce va referiti cand spuneti ca, in judecata apelului, e inadmisibil sa solicit probe noi cu privirela fondul cauzei?
Am solicitat prin cererea de apel aceste probe.

Instanta de apel poate retine cauza spre rejudecare in situatia asta, desi am solicitat trimiterea la prima instanta??

Daca o retine spre rejudecare, nu va avea nevoie de probele de fond??