avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... instanta de apel judeca mai intai apelul, apoi fondul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

instanta de apel judeca mai intai apelul, apoi fondul?

Am formulat motive de apel, solicitand anularea hotararii de fond si trimiterea la alt tribunal,
iar, in subsidiar, sa rejudece fondul.

Curtea de Apel va solutiona mai intai apelul, adica daca anuleaza hotararea instantei de fond,
iar, apoi, in caz ca nu o anlueaza, va rejudeca fondul??

intreb intrucat, inainte sa fie dezbatut apelul, a solutionat cererile de probe noi.
Si a respins toate probele cerute:)

Or eu cerusem probe pe fond, iar instanta le-a respins pe apel?

Pe cale de consecinta, daca va respinge motivele de apel, retinand cauza spre rejudecare, va putea incuviinta atunci probe noi?
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 13:31, 1 Iunie 2016
avand in vedere ca ati solicitat in mod expres prin cererea de apel ,cred ca se va da eficienta art 480 alin 3 din NCPC
Multumesc pt raspuns!!
Dar, daca instanta de apel nu e de acord sa constate că, în mod greşit, prima instanţă a soluţionat procesul fără a intra în judecata fondului, atunci nu va anula hotărârea atacată şi va trimite cauza spre rejudecare primei instanţe sau altei instanţe egale în grad, ci va judeca procesul, evocând fondul?

Apoi, daca nu constata intemeiate motivele de apel, va dispune totusi rejudecarea... pt ca am solicitat eu in subsidiar sa solutioneze si in fond??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea in parte a sentintei cu consecinta trimiterii cauzei la aceeasi instanta FRD FRD In cazul in care in apel ncpc a admis apelul a modificat in parte sentinta si s-a dispus trimiterea spre rejudecare la instanta de fond ,dosarul fiind inaintat ... (vezi toată discuția)
Probleme cu art.297 c.pr.civila in situatia in care exista mai multe capete de cerere eugen82 eugen82 Intrebare : cum se aplica art.297 alin.1 C.pr.civ. de catre instanta de apel atunci cind cererea a avut mai multe capete dintre care : 1. a fost admis si ... (vezi toată discuția)
Solutia instantei de apel art. 480 alin. 3, anulare si trimitere la prima instanta aidu aidu În cazul în care se constată că, în mod greşit, prima instanţă a soluţionat procesul fără a intra în judecata fondului... instanţa de apel va ... (vezi toată discuția)