avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Casare incheiere cu retinere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Casare incheiere cu retinere

casare este acelasi lucru cu instanta de apel va anula in tot procedura urmata si hotararea pronuntata?

Pot, in litigiu de munca, sa solicit casarea unei hotarari a instantei de fond, astfel incat Curtea de Apel sa retina dosarul spre judecarea fondului?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 09:39, 20 Decembrie 2014
Casarea e sinonimă cu anularea, dar e specifică recursului. Solicitați schimbarea (în tot sau în parte a) hotărârii instanței de fond.

Instanța va reține cauza spre rejudecare, cu următoarele excepții:
- când motivul de anulare vizează respingerea greșită pe cale de excepție sau judecata s-a făcut în lipsa părții nelegal citate și una dintre părți cere în mod explicit retrimiterea dosarului instanței de fond
- când motivul de anulare vizează necompetența materială, afară de cazul în care instanța de apel constată că ea însăși era competentă să judece în primă instanță.
Ultima modificare: Joi, 18 Decembrie 2014
Radu9, utilizator
Nu mai pot să editez, așa că pentru a sintetiza și a răspunde direct la obiect:
1. Nu puteți cere casarea, pentru că în apel soluțiile pe care instanța de apel le poate pronunța, în cazul admiterii apelului, sunt anularea și schimbarea hotărârii apelate.
2. Fie că cereți schimbarea hotărârii, fie că cereți anularea, practica este ca instanța de apel să rețină cauza spre rejudecare, afară de situațiile în care s-a cerut prin cererea de apel sau întâmpinare retrimiterea cauzei instanței de fond, atunci când acest lucru este posibil. Deci nu e nevoie să cereți și reținerea spre rejudecare, pentru că ea oricum ar trebui să fie reținută.
Multumesc pt raspuns.
M-as bucura ca CA sa retina cauza spre rejudecare, ca urmare a anularii hotararii.
in acest caz, CA va judeca fondul in calitate de prima instanta sau in calitate de apel??
Totusi, daca voi fi nemultumit de solutia Curtii de Apel, voi mai avea apoi dreptul la apel??
Va judeca ca instanță de apel, în limitele pe care le-ați impus dvs. prin cererea de apel.
Decizia dată de instanța de apel va fi definitivă. Nu puteți introduce un nou apel și, fiind vorba de un litigiu de muncă, nici recurs.
Pai nu-mi convine deloc situatia asta.
Atunci mai bine as astepta pana la finalul fondului....ar fi acelasi lucru.
Eu vreau ca CA sa judece ca instanta de fond, (Nu pot sa cer asta prin cererea de apel??)
iar, daca tot sunt nemultumit si cu solutia CA, sa fac apel sau recurs la ICCJ! Asa ar fi optim :)

Alte discuții în legătură

Casare cu trimitere daca am mai avut un recurs in proces? seldom seldom Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Daca pe fond a fost constatata perimarea cererii de chemare in judecata, am facut recurs si am ... (vezi toată discuția)
Deciziile posibile luate de curtea de apel Ioana1919 Ioana1919 As dori sa stiu ce decizii poate lua Curtea de Apel intr-un proces civil in care prima instanta (Tribunalul Bucuresti) a respins ca neintemeiata actiunea ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie concediere, rejudecare ctynn ctynn Care sunt motivele rejudecarii in cazul litigiilor de munca? (vezi toată discuția)