avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 359 soluții astăzi
Forum Activitate ionelanicoletastoleru

Activitate ionelanicoletastoleru

Răspuns la discuția Drept de proprietate
Da,am înțeles că îi revine soțului, fiind unicul moștenitor, dar dacă el nu vrea să facă actele pe numele lui,noi având un copil împreună și eu având un copil din prima căsătorie, motivând că el nu vrea ca să mosteneasca și copilul meu ceva,poate să facă acest lucru,eu nea vând dreptul la nimic? El a zis că refuză să facă actele pe numele lui,după decesul mamei sale
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Nu vă supărați,dar nu am înțeles nimic.Vă rog dacă se poate un răspuns mai pe înțelesul meu. Vă mulțumesc
Bună ziua,sunt căsătorită și eu și soțul meu stăm împreună cu soacra mea.Casa în care locuim este casă bătrânească, iar când ne-am mutat acolo am renovat-o.Soacra până anul trecut nu a avut acte de proprietate,singurul act fiind un titlu de proprietate pe numele mamei dânsei. Tot anul trecut a făcut un certificat de moștenitor pe numele ei.Nu a vrut să facă acte pe numele soțului meu,motivând că să nu am eu nici un drept acolo.Menționez că această casă era vai de mama ei și acolo este și munca mea de când sunt eu căsătorită cu soțul meu.Dacă dânsa decedează soțul meu și cu mine avem vreun drept acolo,soțul meu fiind unicul ei copil?Vă mulțumesc
As dori să știu Cum este calculată vechimea în munca la contractul de muncă cu 6 ore pe zi
Răspuns la discuția Mostenire copil
Va multumesc frumos
Discuție Mostenire copil
Buna ziua,am un baiat din prima casatorie,iar cu actualul sot un baiat.Noi locuim cu mama sotului meu,care nu detine acte pe casa,actele fiind pe mama soacrei mele.Am dori sa facem dezbatere de mostenire si sa facem actele pe numele nostru,dar soacrei mele ii este teama ca ar putea mosteni si baiatul meu din prima casatorie ceva si spune ca vrea sa faca actele pe numele ei.Este adevarat,ca ar avea si el drept?Va multumesc anticipat.O zi frumoasa.