avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate laura1016

Activitate laura1016

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu , ca si proprietar, ar trebui sa am posibilitate de comunicatie, de la mine catre asociatie . Si normal , ar trebui sa fie afisate caile de comunitatie . Din pacate nu exista nimic , Nu stiu cum se poate comunica cu asociatia , nu stiu ce adresa are asociatia ca sa scriu o scrisoare .
Exista vreo obligatie in acest sens , din partea asociatiei ?
Sa ma adresez cu hirtie .
Si hirtia unde sa o predau ca sa am dovada ca am dat notificarea ? Nu exista un loc de inregistrare ; incercarea de a face 2 hirtii si pe una sa se semneza de primire un exemplar ; dar cine semneaza ca s-a primit , deoarece administrarea se face prin o firma ?
Cai de comunicare intre asociatie si proprietar .
Cum se poate adresa un proprietar catre asociatie ? Este normal ca asociatia sa afiseze caile de comunicatie catre ea ? Este obligata sa faca acest lucru ?
Administratorul , care probabil are contract cu asociatia , are adresa de posta electronica . Acesta adesa se poate folosi de proprietar pentru a se adesa adociatie ? Adresa administratorului trebuie sa fie vizibila pentru proprietari ?
Eu am sa inchid aici discutia .
Am renuntat la inscrierea in SPV .
Multumesc celor care mi-au raspuns .
Din ce am studiat . am inteles asa : trebuie sa trec un estimat pe ce informatie exista actual ; dar eu nu stiu ce se va intimpla pina la sfirsit de an .
Daca la sfirsit de an 2024 , valorea estimata nu se va mai potrivi ?
Trebuie ca la sfirsit de an sa se faca rectificare ? Este obligatoriu ca la anul , in 2025, sa se platesca valoarea estimata acum in 2024 , adica in DU pe 2025 sa se treaca valoarea estimata din acest an ? Se poate altceva in DU 2025 , doar daca se face rectificare de estimat la sfirsit an 2024 ?
Am inteles; multumesc, Dar in formular trec sau nu valorile eststimate ? Cred ca intra la categoria investitii.
Studiind formularul unic 212 , exista acolo pentru anul 2024 , valori estimate . In baza acestor valori estimate vom plati de doua ori ? Adica pentru realizat din 2023 si pentru estimatul din 2024 ?
In termene si conditii utilizare , la procedura , cap.I , la pct 1 ,aliniat.4 , se specifica ca la utilizare spv, nu se mai comunica pe alta cale ; aici nu am inteles , daca este vorba , ca un document sa nu fie trimis in dublu sau ar fi ceva general.
Am inteles procedura ; dar am renuntat la identificarea la distanta . Am sa ma duc la ghiseu pentru identificare .
O alta intrebare: daca exista un cont deschis in SPV , pe numele unei persoane fizice simple , respectivul daca se duce la ghiseu mai poate depune declaratie unica in format scris ?
Sau poate cit este activ contul in SPV , este obligat sa depuna declaratia in electronic ?
Am incercat sa ma inregistrez in SPV ,si m-am impotmolit la rubrica "Tipul de aprobare" , Nu am primit nici un document . Ce trebuie selectat acolo ?