avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate florin2007

Activitate florin2007

Soția este persoana cu dizabilitate in grad de handicap Accentuat permanent încadrată în baza legii 448/.2006. Iar în baza legi de pensi.263/2010 primește pensie de invaliditate.
La data de 28.04.2015 a dat naștere unui copil sănătos.
În decizia primită de la AJPIS BISTRIȚA NĂSĂUD cu privire la drepturi ce le va primi din 28.04.2015 în baza OUG.NR.111.DIN 2010.Optiunea.II.
CONFORIM art.2. Alin ( 1).Lit.(B.), Art.2. Alin.(3), Art.14.alin (3), Art.15. (Alin. (1),Privindconcediul și indemnizatia lunară pentru creşterea copilului.
Indemnizația în cuantum de 600 ron se acorde din 28.04.2015.
Din articolele menționate în decizie reiese faptul ca soției ia dat concediul de Creșterea Copilului pana la 2 ani, și alocație de 200 ron.
Ce drepturi mai poate avea soția, stimulent de 450 ron fiind persoana cu dizabilitate in grad de handicap.Accentuat ?
Dacă realizează venituri din pensie de invaliditate nu mai primeste stimulent?
Sau dacă este în concediu cerere de concediu nu sa facut doar cerere pentru alocație și sprijin,
Vă mulțumesc,


Răspuns la discuția OUG 111/2010
Va salut D-le tudorvaleriu pentru raspunsurii ,am pregatit materialul pentru a fi trimis,
Ce parere aveti despre HG.367/2015 PUBLICAT IN MONITORUL OFICAL Partea I din 28 Mai,Stabileste ca persoanele fizice cu handicap vor fi scutite de la plata impozitului pe anumite tipuri de venituri,Eu voi fi scutuit de debit,
Răspuns la discuția OUG 111/2010
In raspunsul dat de moderator,cei de la Agentia Judeteana Pentru Plati Inspectie Sociala nu a recunoscut art.25.HG .NR.52/2011 Privind pensia de invaliditate.
La dosarul depus nu sa declarat pensia de invaliditate dor cea de persoana cu dezabilitate legea 448/2006 pentru primul copil nascut la 02/10/2011 din data de 01/10/2013 Jprijinul acordat lunar de 150,ron a incetat conf art.32.alin.(2) din OUG.Nr.111/2010.Persoana cu handicap Accentuat care nu indeplineste conditiile .nedeclarand pensia de invaliditate,la primul copil.La al doilea copil nascut la 28/04/2015 indeplineste conditiile declarand pensia de invaliditate,tot pe acelas articol,Cerandu-mi sa recupereze debitele,cu toate ca mia dat timp 180 de zile,si vor bani sai ia prima parte 50 % iar restul cate 33% lunar ,In decizia primita nu este niciun tabel cum voi achita debitul ,Intrebat daca celalat parinta va beneficia de sprijin lunar daca celalalt a fost decazut din drepturi mia spus ca nu se incadreaza,.Cum pot sa argumentej Sunt vinovat trebuie sa platesc,Multumesc
Discuție OUG 111/2010
De precizat .Agentia JUDETEANA DE PLATI SI INSPECTIE SOCIALA nu a sesizat cazul pana nu eu la-m anuntat ,la al doilea copli sa cerut adeverinta de la casa de pensi si pentru persoanele cu invaliditate considerand venit,La primul copil ca persoana cu handicap ca tata cu am beneficiat de indemnizatie doar sotia a fost reprezentat pentru a ridica sprijnul pentru copil ,Cine poate da un raspuns OUG 111/2010 In baza art.32.alin 2,Sunt persoana cu grad accentuat nu am declarat pensia de invaliditate la depunerea dosarului sa sistat sprijinul lunar, in baza OUG.111/2010 MI SA SPUS CA NU MA INCADREZ

Art.32(2) Persoana
cu dizabilitate grava sau accentuata beneficiaza de sprijin lunar in cuantum respectiv
de 0,3 ISR pentru copilul cu varsta cuprinsa intre 2 si 7 ani..Am primt o decizie de recuperare debit.eu am anuntat Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala.pentru a fi sistat sprijinul lunar pana la clarificarea situatiei, si astfel mi-a trimis decizia de recuperare debite..ambi sotii suntem persoane cu handicap.se poate face sistarea debitelor?
pensie de invalididate 400 ron si cea de handicap 273 ron.plus sotia acelas venit si copilul 42 ron alocatie Multumesc

Paznic de magazin ne acuza de furt fara proba,Casiera continua incasarile nerezolvand conflictul,
La data de 27/03/2013 Sotia a mers la magazinul lidil din Bistrita Nasaud si paznicul a vorbit cu ea sa-i spuna ca nea vazut furand produse punandu-le in caruciorul bebelusului ce il aveam cu noi,ca are inregistrarea video despre furt mia fost mila de voi si vam lasat ,sotia ia spus ca nu vine la furt,
La data de 08/03/2013 ne-am dus cu toti la magazin avand caruciorul si bebelusului de un ani si 6 luni produsele alimentatre le-am pus in caruciociorul bebelusului,pe paznic il obsevasem ca se uita la noi dar na spus nimic,ajunsi la casa de marcat produsele din caruciorul bebelusului sa pus pe banda scanate si platite pe paznic nu lam vazut sa ne controleze caruciorul dupa iesirea de la casa.
La data de 08/12.2012 casiera de serviciu nea controlat geanta sa vada daca avem produse,in cele din urma a gasit un pachet de servetele marca magazinului desfacut ni sa cerut sa dam explicati aveam bebele si mancarea pt el dar si servetele noi aveam bon dar mai vechi,nea confundat cu alta clienta care fusese cu o zi in naintea noastra chemand o alta colega sa confirme daca suntem noi si a spus ca nu suntem nemultumita a chemat paznicul in timip ce venea paznicul ne amentia ca vine politia care ierea in alta camera casiera ia spus povestea paznicul intrand intr-o camera iesind spre noi ne spune sa platim produsul fara niciun drept cofiscandu-ne pachetelul.casiera facea incasarile incontinuare fara ca sa inchie conflictul,am cerut sa vina seful de magazin ma dus la el nu ierea informat de caz cheman casiera nu a vrut sa vina la marturie seful si-a cerut scuze in numele ei spund ca va fi sanctionata,In urma incidentelor a timis o petitie la conducerea magazinului careia ma ! sunat sa-si ceara scuze pt gresala si va lua masuri ,na trecut 2 luni si masurile nu sa luat.noi suntem si persoane cu deficiente fizice locomotori ,iar paznicul cand ne vede ne considera hoti inca nu am primit raspuns pana acum cerand daune compesatori este corect va rogsa ma lamuriti,,Va multumesc frumos cu drag Florin Mihalcea Bistrita Nasaud