Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensia de invaliditate + indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensia de invaliditate + indemnizatie CCC

Soția este persoana cu dizabilitate in grad de handicap Accentuat permanent încadrată în baza legii 448/.2006. Iar în baza legi de pensi.263/2010 primește pensie de invaliditate.
La data de 28.04.2015 a dat naștere unui copil sănătos.
În decizia primită de la AJPIS BISTRIȚA NĂSĂUD cu privire la drepturi ce le va primi din 28.04.2015 în baza OUG.NR.111.DIN 2010.Optiunea.II.
CONFORIM art.2. Alin ( 1).Lit.(B.), Art.2. Alin.(3), Art.14.alin (3), Art.15. (Alin. (1),Privindconcediul și indemnizatia lunară pentru creşterea copilului.
Indemnizația în cuantum de 600 ron se acorde din 28.04.2015.
Din articolele menționate în decizie reiese faptul ca soției ia dat concediul de Creșterea Copilului pana la 2 ani, și alocație de 200 ron.
Ce drepturi mai poate avea soția, stimulent de 450 ron fiind persoana cu dizabilitate in grad de handicap.Accentuat ?
Dacă realizează venituri din pensie de invaliditate nu mai primeste stimulent?
Sau dacă este în concediu cerere de concediu nu sa facut doar cerere pentru alocație și sprijin,
Vă mulțumesc,

1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25.
Pe perioada acordãrii indemnizaţiei pentru creşterea copilului, plata pensiei de invaliditate şi a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendã.

2. - Fiind pensionara de invaliditate (neavand serviciu) sotia nu poate beneficia de concediu crestere copil (CCC), ci numai de indemnizatia aferenta acestuia
- Pe perioada cat sotia dvs. beneficiaza de indemnizatie pentru CCC poate sa cumuleze aceasta indemnizatie cu pensia de invaliditate si cu indemnizatia de handicap.
- De asemenea beneficiaza si de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 84 lei lunar pana la 18 ani.