avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate danicka

Activitate danicka


Buna ziua.
As dori sa stiu ce se poate face in cazul in care unul din mostenitori (posesor a 1/4 din doua proprietati) se opune vanzarii? Succesiunea a fost facuta in 2008, dar unul dintre mostenitori (mama) a fost de rea-vointa si nu a dorit sa declare a doua proprietate ca parte din masa succesorala. A doua proprietate a fost dobandita cu act de vanzare-cumparare in 1984, la data cand mama era casatorita. Sotul este trecut in acte. Mama a obtinut titlu de proprietate dupa decesul sotului (2001) si inainte de a face succesiunea. Ceilalati doi mostenitori au ocupat cele doua proprietati iar eu am plecat din tara in 2004. Daca cer iesirea din indiviziune si nu pot fi prezenta la partaj, cum pot proceda? Deasemenea, doresc sa stiu daca partajul ar putea sa impiedice vanzarea proprietatii de catre mama care a obtinut (dupa parerea mea, in mod abuziv) un titlu de proprietate.
Multumesc pentru raspuns.
Daca fratele meu a ocupat un apartment timp de mai mult de 15 ani poate sa-l revendice prin uzucapiune? Eu am fost plecata din tara, dar detin certificat de mostenitor din 2008 (am achitat toate cheltuielile legate de succesiune). Multumesc.
Va multumesc. Deci se poate "adauga" casa si terenul la masa succesorala oricand. Mama nu a avut intentia de a-si insusi acest bun, a trebuit sa-si asigure o locuinta dupa ce am fost evacuate din apartament. Omiterea acestui bun a fost de comun acord cu toti participantii la succesiune, si o conditie ca mama si eu sa parasim apartamentul. Dupa cum vedeti, partea lipsita de etica nu este mama, ci fratele meu care a ocupat apartamentul fara sa ne despagubeasca si care s-a folosit concomitent si de terenul omis.
Va prezint urmatoarea situatie:
In 2008 am deschis succesiunea si am impartit bunurile tatalui decedat. Mama, fratele, si eu am obtinut certificate de mostenitori.
Din pacate, mama a refuzat sa declare o proprietate (casa si teren) care a fost achizitionata cu act vanzare-cumparare de la bunica, mama ei, la data cand era casatorita cu tatal nostru. Nici eu, nici fratele nu am sesizat notariatul si nici nu am atacat nici pana in prezent succesiunea. Mama si eu am fost evacuate din apartamentul pe care s-a facut succesiunea si pe care avem certificat de mostenitor inca din 2006. Mama detine 50% din apartament (partea ei), iar fratele si eu fiecare cate 25%. Mama a renuntat la cota parte din mostenirea tatalui in favoarea noastra. Nu am facut partajul, iar fratele meu ocupa, inca din 2006, in mod exclusiv apartamentul.
Fratele meu nu este casatorit si nu are copii, iar mama a decis sa-mi faca mie testament si sa-mi lase mie toate bunurile ei mobile si imobile. Testamentul a fost incheiat la notariat iar eu am copia.
1. Poate fratele meu sa revoce acest testament dupa moartea mamei?
2.Ce proportie (in afara de procentul de 25% din aparatament, procent pe care il mosteneste dupa moartea tatalui), i se mai poate cuveni dupa decesul mamei?
3.Mai are dreptul sa atace succesiunea facuta in 2008 si sa ridice pretentii asupra casei si terenului al carui unic proprietar legal este acum mama mea (actele i s-au eliberat in 2004)?
4. Chiar daca eu am testament notarial, mai trebuie dezbatuta inca o data succesiunea dupa decesul mamei?
Multumesc anticipat pentru raspunsul d-voastra.
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
daca nu pot obtine drept de folosinta asupra unei camere in ambele immobile, ce alte alternative exista? eu am incercat sa negociez cu fratele si mama timp de 8 ani dar ce doresc ei este ca eu sa nu mai am nici o pretentie, ca si cum as decedat si nu mai nici un drept; Ei vor sa aiba drepturi de folosinta exclusiva asupra ambelor immobile si se opun incheierii oricarui fel de act. nu vor nici sa ma despagubeasca, nici sa cedeze alte bunuri, nici sa faca partaj, nici sa-mi dea drept de folosinta.
multumesc pentru clarificare.
Dupa decesul tatalui meu (2001) si ca urmare a dezbaterii succesiunii in 2008, fratele meu si eu suntem mostenitori ai unui apartament cu 3 camera si ai unei case cu 4 camera la tara. Mama a renuntat la partea ei de mostenire.Doresc sa cer iesirea din indiviziune si am cateva intrebari:
1. pot obtine o camera in apartament si o camera in casa de la tara?
2. Voi avea acces la dependinte si drum de acces?
3. pot mama si fratele sa impiedice partajul?
4. unde este mai rezonabil sa cer acest partaj: notar sau instanta?
Mentionez ca mama are in folosinta casa de la tara si fratele locuieste in apartament . In 2006 m-au evacuat din apartament si s-au opus deschiderii succesiunii. Sotul meu si cu mine am achitat in intregime taxa pentru succesiune.
Multumesc anticipat pentru raspuns.