avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate antel

Activitate antel

Buna seara. În luna iunie trebuie să nasc al patrulea copilaș si vreau să intru în concediul de creștere a copilului. Problema este că avem un PFA în agricultură pe care nu-l putem suspenda. Pot beneficia de icc dacă pe agricultură suntem plătitori de normă de venit? Stiu că aveam voie să mențin PFA ul în activitate atâta timp cât nu am venituri mai mari de trei indemnizații pe an însă e vorba de încasări sau de profit? Și aș mai avea o întrebare. În momentul de față iau stimulentul de inserție pentru bebe 3 care va împlini 2 ani pe 14 iulie. Eu acum am intrat în concediu medical, apoi voi intra in prenatal. Stimulentul se suspendă sau voi putea beneficia de acesta până la vârsta de 3 ani? Va mulțumesc!
Acum imi este clar. Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista posibilitatea ca PFA-ul meu sa ramana activ atata timp cat sunt in concediul de crestere a copilului. Eu lucrez in invatamant si in paralel detin un PFA in domeniul agricol si ar fi foarte greu sa-l inchid ca apoi sa-l redeschid pe sotul meu, deoarece sunt implicate o multime de exploatatii care trebuiesc si ele inchise. Nu exista posibilitatea sa-l transfer cumva pe sotul?