avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate asistentmedical2001

Activitate asistentmedical2001

Mai am totusi o intrebare in legatura cu contractul de comodat pentru masina ; mi-a fost atrasa atentia ca ar putea fi o problema de ,,conflict de interese''( sau ceva asemanator ) pentru ca cel care mi-a inchiriat masina e chiar sotul meu . Este ceva in lege in sensul acesta ? Va multumesc anticipat .
Va mulțumesc frumos! Sa aveti o zi buna !
Am infiintat recent un PFI pt. asistent medical iar finantele mi-au acceptat comodatul pentru imobil facut intre mine si tatal meu , fara notar . Acum , ca sa-mi pot deduce benzina pentru garzi , trebuie sa fac comodat pe masina sotului meu si am inteles de la alte colege ca trebuie neaparat sa fac actul la notar . Am fost sa-l fac si notarul era in dubii zicea ca ar fi suficient intre mine si sot . Am sunat la call center Finante si de acolo mi-au zis ca mi l-as putea face daca vreau si la notar , dar ca in lege nu cere nicaieri sa fie facut strict la notar si ramane la latitudinea inspectorului care-mi va verifica firma candva daca-mi accepta contract simplu ( si tot ce rezulta de acolo) sau la notar ....Va rog sa ma sfatuiti sau sa-mi recomandati un articol de lege exact din care reiese ce ar trebui sa fac de fapt . Va multumesc .
Asistenta medicala in centrele de permanenta
Am inteles recent ca asistentele medicale care lucreaza pe baza de contract cu un medic in centrele de permanenta , sunt obligate sa-si faca PFA . Desi legea centrelor de permanenta a ramas neschimbata, modificarile din Codul civil se pare ca impun acest lucru . Exista vreo posibilitate sa lucram in continuare in centre de permanenta FARA A NE INREGISTRA ca PFA si daca da , care ar fi solutia ?Cele care au PFA , de ce trebuie sa faca contractul cu un singur medic de familie(care nu este platitor in acest caz) si nu cu CJAS( ca si medicii prestatori de servicii medicale pe baza de PFA ,) acestea putand astfel face garzi cu diferiti medici . Va multumesc.