avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters392093

Activitate ContSters392093

Răspuns la discuția Stagiu de cotizare
Asa este in Decizia de pensionare:
-STAGIU TOTAL DE COTIZARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-IN SISTEMUL PUBLIC, DIN CARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-CONDITII NORMALE ; 28 ANI 10 LUNI 21 ZILE
-CONDITII DEOSEBITE ; 1 ANI 10 LUNI 11 ZILE
***-CONDITII SPECIALE: 13 ANI 8 LUNI 5 ZILE
***-IN GR.I: 0 (ZERO) ANI ( IN CARTEA DE MUNCA 2 ANI SI 8 LUNI)
-IN GR. II: 3ANI 3 LUNI 16 ZILE
- STAGIU AFERENT GRUPE/CONDITII DE MUNCA ; 7ANI 9 LUNI
-PERIOADE ASIMILATE: 1 ANI 3 LUNI 17 ZILE.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Intre anii 1998 si 2000 (*** 2 ani si 8 luni) este mentionat in carnetul de munca Grupa I de munca. In decizia de pensionare nu am relevata nici o perioada de lucru in Grupa I de munca ( voi clarifica aceasta situatie). Intre anii 2001 si 2015 sunt incadrat in grupa speciala de munca (***13 ani si 8 luni). Grupa I de munca este echivalenta cu Grupa speciala. In aceste conditii cele doua perioade*** se constituie in stagiu complet de cotizare in grupa speciala de munca? Va multumesc pentru tot.
Răspuns la discuția Stagiu de cotizare
-STAGIU TOTAL DE COTIZARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-STAGIU COMPLET DE COTIZARE 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-CONDITII NORMALE ;28 ANI 10 LUNI 21 ZILE
-CONDITII DEOSEBITE ; 1 ANI 10 LUNI 11 ZILE
-CONDITII SPECIALE: 13 ANI 8 LUNI 5 ZILE
-IN GR.I 0 (ZERO) ANI ( IN CARTEA DE MUNCA AM 2 ANI SI 8 LUNI INTRE 1998 SI 2000)
-IN GR. II 3ANI 3 LUNI 16 ZILE
- STAGIU AFERENT GRUPE/CONDITII DE MUNCA ; 7ANI 9 LUNI
Am adeverinta de la CNE cu o perioada de 19 ani ( intre 1996 si 2015 ) in care am fost LEP ( lucrator expus profesional), timp in care am lucrat in zona I de expunere la radiatii. Intre anii 1998 si 2000 ( 2 ani si 8 luni) este mentionat in carnetul de munca Grupa I de munca. In decizia de pensionare nu am relevata nici o perioada de lucru in Grupa I de munca ( voi clarifica aceasta situatie). Intre anii 2001 si 2015 sunt incadrat in grupa speciala de munca (13 ani si 8 luni). Grupa I de munca este echivalenta cu Grupa speciala. in aceste conditii cele doua perioade se constituie in stagiu complet de cotizare in grupa speciala de munca? Va multumesc pentru tot.
Am adeverinta de la CNE cu o perioada de 19 ani ( intre 1996 si 2015 ) in care am fost LEP ( lucrator expus profesional), timp in care am lucrat in zona I de expunere la radiatii. Intre anii 1998 si 2000 ( 2 ani si 8 luni) este mentionat in carnetul de munca Grupa I de munca. In decizia de pensionare nu am relevata nici o perioada de lucru in Grupa I de munca ( voi clarifica aceasta situatie). Intre anii 2001 si 2015 sunt incadrat in grupa speciala de munca (13 ani si 8 luni). Grupa I de munca este echivalenta cu Grupa speciala. in aceste conditii cele doua perioade se constituie in stagiu complet de cotizare in grupa speciala de munca? Va multumesc pentru tot.
Va multumesc. As dori o clarificare foarte importanta pentru mine: avand in vedere perioadele pe care le-am lucrat in coditii speciale/deosebite am stagiu complet de cotizare de 15 sau 17 ani prin cumularea celor doua?
Legea 155/2016 prevede ca stagiul complet de cotizare pentru lucru in conditii speciale este de 15 ani si pentru lucru in conditii deosebite de 17 ani. Eu am 13 ani si 8 luni conditii speciale si 3 ani si 10 luni conditii deosebite. Aceste perioade pot fi asimilate astfel ca sa ma incadrez in stagiu complet de cotizare de 17 ani in conditii deosebite de munca? Multumesc.
NUCLEAR ( CNE CERNAVODA)
NUCLEAR ( CNE CERNAVODA)

Carp Mircea a scris:

Nu.
In ce domeniu ati lucrat ?

Legea 155/2016. Legea 155/2016 prevede ca stagiul complet de cotizare pentru lucru in conditii speciale este de 15 ani si pentru lucru in conditii deosebite de 17 ani. Eu am 13 ani si 8 luni conditii speciale si 3 ani si 10 luni conditii deosebite. Aceste perioade pot fi asimilate astfel ca sa ma incadrez in stagiu complet de cotizare de cel putin 15 respectiv 17 ani? Multumesc.
Răspuns la discuția Inlocuire perete
Pentru executarea lucrarii am nevoie de aprobare de la primarie, sau mai binezis ar fi bine sa obtin o viza ca nu am nevoie de autorizatie de constructie? Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.