Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inlocuire perete
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inlocuire perete

Garsoniera ( ultimul etaj) are un perete ( 2mX2m) din sticla groasa montat intr-o rama tip termopan. Nu este etans. Daca bate vantul mai tare se curbeaza spre interior. Nu izoleaza fonic si termic. Doresc sa il inlocuiesc cu un perete din BCA prevazut cu o fereastra. Diferenta de greutate este nesemnificativa BCA-ul fiind usor, iar in exterior este o mica terasa( balcon ).
e nevoie de un proiect ...
perete ( 2mX2m) din sticla groasa montat intr-o rama tip termopan.
Este apartament nou achizitionat sau este vorba despre modificare la apartament ?
In schita garsonierei este trecut peretele din sticla groasa ?
Fiind din sticla inseamna ca nu este perete de rezistenta, il puteti inlocui cu bca fara a avea nevoie de autorizatie de constructie.
Da este nou si asa este proiectul cu sticla groasa mai mult de 20 mm.
Gbaesu a scris:

iar in exterior este o mica terasa( balcon ).

Daca Garsoniera ( ultimul etaj) are un perete ( 2mX2m) din sticla groasa montat intr-o rama tip termopan. este din proiect si constructie ,atunci,fiind vorba despre inlocuire care modifica aspectul exterior al imobilului de locuit in comun,este necesara autorizatie de constructie,
certificat de urbanism