Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare

Am adeverinta de la CNE cu o perioada de 19 ani ( intre 1996 si 2015 ) in care am fost LEP ( lucrator expus profesional), timp in care am lucrat in zona I de expunere la radiatii. Intre anii 1998 si 2000 ( 2 ani si 8 luni) este mentionat in carnetul de munca Grupa I de munca. In decizia de pensionare nu am relevata nici o perioada de lucru in Grupa I de munca ( voi clarifica aceasta situatie). Intre anii 2001 si 2015 sunt incadrat in grupa speciala de munca (13 ani si 8 luni). Grupa I de munca este echivalenta cu Grupa speciala. in aceste conditii cele doua perioade se constituie in stagiu complet de cotizare in grupa speciala de munca? Va multumesc pentru tot.
Postati din decizie:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Stagiul complet de cotizare
-STAGIU TOTAL DE COTIZARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-STAGIU COMPLET DE COTIZARE 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-CONDITII NORMALE ;28 ANI 10 LUNI 21 ZILE
-CONDITII DEOSEBITE ; 1 ANI 10 LUNI 11 ZILE
-CONDITII SPECIALE: 13 ANI 8 LUNI 5 ZILE
-IN GR.I 0 (ZERO) ANI ( IN CARTEA DE MUNCA AM 2 ANI SI 8 LUNI INTRE 1998 SI 2000)
-IN GR. II 3ANI 3 LUNI 16 ZILE
- STAGIU AFERENT GRUPE/CONDITII DE MUNCA ; 7ANI 9 LUNI
Daca adunam din ce se compune stagiul total de cotizare, nu rezulta 56 ani, 9 luni si 10 zile.
Nu exista stagiu complet mai mare de 35 de ani.
Asa este in Decizia de pensionare:
-STAGIU TOTAL DE COTIZARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-IN SISTEMUL PUBLIC, DIN CARE: 56 ANI 9 LUNI 10 ZILE
-CONDITII NORMALE ; 28 ANI 10 LUNI 21 ZILE
-CONDITII DEOSEBITE ; 1 ANI 10 LUNI 11 ZILE
***-CONDITII SPECIALE: 13 ANI 8 LUNI 5 ZILE
***-IN GR.I: 0 (ZERO) ANI ( IN CARTEA DE MUNCA 2 ANI SI 8 LUNI)
-IN GR. II: 3ANI 3 LUNI 16 ZILE
- STAGIU AFERENT GRUPE/CONDITII DE MUNCA ; 7ANI 9 LUNI
-PERIOADE ASIMILATE: 1 ANI 3 LUNI 17 ZILE.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Intre anii 1998 si 2000 (*** 2 ani si 8 luni) este mentionat in carnetul de munca Grupa I de munca. In decizia de pensionare nu am relevata nici o perioada de lucru in Grupa I de munca ( voi clarifica aceasta situatie). Intre anii 2001 si 2015 sunt incadrat in grupa speciala de munca (***13 ani si 8 luni). Grupa I de munca este echivalenta cu Grupa speciala. In aceste conditii cele doua perioade*** se constituie in stagiu complet de cotizare in grupa speciala de munca? Va multumesc pentru tot.
Ziua, luna si anul deschiderii drepturilor(data punerii in plata).
Postati toate datele de la punctul"G" si va spun eu care este stagiul complet de cotizare.