avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate marverde

Activitate marverde

Discuție Recuperare bani
Am cumparat o casa neracordata la energie electrica.in contract vanzatorul are clauza de plata in vederea noului bransament ,pe care nu la respectat.cum recuperez suma pe care am platito ?am chitantele
Pot recupera banii de la vanzator? Am cumparat o casa iar in cvc este spcificat urmatoarea ... eu vanzator ma oblig sa instalez energia electrica pe cheltuiala mea ...casa am cumparat-o anul trecut dar domnul nu a reusit sa instaleze energia elctrica... ce este de facut in conditiile in care eu am inceput sa depun actele pentru realizarea en electrice . Pot sa mi recuperez banii datzi la firma autrizata de la vanzator? Si pot cere despagubiri pt ca nu am putut utiliza casa din pricina aceastsa?
Membru de familie )soția)cu permis de ședere in romania Poate beneficia de drept de munca in statele membre Eu?
ok multumesc
casatorie incheiata in philipine ....se poate intra in tara pt a inregistra casatoria pe teritoriul romaniei cu un cetatean non EU fara a avea viza de romania ? daca persoana respectiva este insotita de cetateanul ro ? cu certificatul de casatorie eliberat de catre autoritatile acelui stat de mai sus?
daca nu care ar fi solutiile ? legale..
multumesc anticipat
si pentru a obtine drept de munca pentru ea ce conditii ar trebuii sa indeplinesc sau ce cerintze? avand in vedere ca trebuie sa muncim si noi cumva daca tot vrem sa ne casatorim in Romania...
nu am permis de sedere vrem sa ne casatorim suntem de 3 ani impreuna si am lucrat in aceeasi companie .... pana acum cateva zile ... as dori sa stiu daca e posibil sa obtina un contract de munca in EU pe baza casatoriei mentionez ca lucrez pe vapoare de croaziera in europa
cetateanul non eu poate avea... drept de munca in eu... in urma casatoriei cu un cetatean eu?
daca da trimitetzi link la o legislatie online pentru documentare asta daca exsista ... va rog astept sfaturi
detalii ofer la un eventual raspuns cu mult respect oricui imi v-a da un raspuns