avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate cornelia_simion

Activitate cornelia_simion

Cum se radiaza un SRL, dizolvata la cererea ANAF, a fost publicata hotararea de dizolvare in Monitorul Oficial. Intre timp asociatul unic (fara mostenitori), a decedat.
Răspuns la discuția demisie cu preaviz sau fara?
Inseamna ca pot sa fac o noua cerere de demisie, pentru neplata salariului?
Intrebare: Pe 1 iunie mi-am dat demisia cu preaviz 15 zile (asa scria in contract), nu am stiut de 20 de zile. Patronul m-a sunat si a zis ca sunt obligat sa stau pana la 30 iunie, conform preavizului de 20 de zile si a inceput sa ma ameninte. Eu am vrut sa fiu de buna credinta si sa stau pana la 15 iunie, sa plec in relatii ok, fara scandal.
Problema care se pune este ca eu nu am mai fost platit pe ultimele 3 luni, nu am beneficiat de CO din anul 2015.
Pot sa imi dau demisia din nou fara preaviz (pentru neplata salariului, pt neacodarea concediilor de odihna) ?
Ce sa fac, ca nu mai vreau sa ma duc dupa data de 15 iunie? (mai ales ca ma ameninta, ma injura etc)
As vrea sa imi iau concediu fara plata, sau concediu de odihna....ce ma sfatuiti?
Da, asa scrie si in adresa de poprire, dar credeti ca am sanse? Ce as putea sa invoc dpdv legal ca sa nu se respinga contestatia ? Am citit pe forum de perimare, prescriptie....dar nu inteleg termenii. Multumesc frumos!
Sotul meu a fost asociat in cadrul unui SRL, care a intrat in faliment in anul 2010, faliment care a fost solutionat definitiv in anul 2014.
In anul 2007, impreuna cu celalalt asociat al firmei au facut un imprumut la CREDIT EUROPE BANK , pentru care au semnat si ei in calitate de garanti.
Ca urmare a lichidarii firmei, in anul 2014, banca a recuperat o parte din suma datorata, ramanand un rest de 850 lei, asa cum o demonstreaza raportul final al lichidatorului. In anul 2015, sotul meu a fost instiintat de CREDIT EUROPE BANK ca a cesionat creanta (nu stim suma) catre societatea CREDIT PLUS LTD, care la randul ei a imputernicit ca agent de colectare societatea Colectare Recuperare Creante CRC SRL,
La data de 09.06.2016 executorul judecatoresc avand la baza ca titlu executoriu contractul de credit din /2007, a comunicat si a dispus firmei la care este angajat sotul meu, sa popreasca 1/3 din salariu pana la incasarea sumei de 7.200 lei.
Dosarul de executare este din anul 2012.
Ce pot face din punct de vedere juridic. Va multumesc!