Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu de o firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu de o firma de recuperari creante

Sotul meu a fost asociat in cadrul unui SRL, care a intrat in faliment in anul 2010, faliment care a fost solutionat definitiv in anul 2014.
In anul 2007, impreuna cu celalalt asociat al firmei au facut un imprumut la CREDIT EUROPE BANK , pentru care au semnat si ei in calitate de garanti.
Ca urmare a lichidarii firmei, in anul 2014, banca a recuperat o parte din suma datorata, ramanand un rest de 850 lei, asa cum o demonstreaza raportul final al lichidatorului. In anul 2015, sotul meu a fost instiintat de CREDIT EUROPE BANK ca a cesionat creanta (nu stim suma) catre societatea CREDIT PLUS LTD, care la randul ei a imputernicit ca agent de colectare societatea Colectare Recuperare Creante CRC SRL,
La data de 09.06.2016 executorul judecatoresc avand la baza ca titlu executoriu contractul de credit din /2007, a comunicat si a dispus firmei la care este angajat sotul meu, sa popreasca 1/3 din salariu pana la incasarea sumei de 7.200 lei.
Dosarul de executare este din anul 2012.
Ce pot face din punct de vedere juridic. Va multumesc!
cornelia_simion, utilizator
Aveti dreptul sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile
Da, asa scrie si in adresa de poprire, dar credeti ca am sanse? Ce as putea sa invoc dpdv legal ca sa nu se respinga contestatia ? Am citit pe forum de perimare, prescriptie....dar nu inteleg termenii. Multumesc frumos!
contestati cuantumul sumei pentru care se face executarea. Cum a ajuns de la 850 lei la7.200 lei?