Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz sau fara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz sau fara?

Intrebare: Pe 1 iunie mi-am dat demisia cu preaviz 15 zile (asa scria in contract), nu am stiut de 20 de zile. Patronul m-a sunat si a zis ca sunt obligat sa stau pana la 30 iunie, conform preavizului de 20 de zile si a inceput sa ma ameninte. Eu am vrut sa fiu de buna credinta si sa stau pana la 15 iunie, sa plec in relatii ok, fara scandal.
Problema care se pune este ca eu nu am mai fost platit pe ultimele 3 luni, nu am beneficiat de CO din anul 2015.
Pot sa imi dau demisia din nou fara preaviz (pentru neplata salariului, pt neacodarea concediilor de odihna) ?
Ce sa fac, ca nu mai vreau sa ma duc dupa data de 15 iunie? (mai ales ca ma ameninta, ma injura etc)
As vrea sa imi iau concediu fara plata, sau concediu de odihna....ce ma sfatuiti?
cornelia_simion, utilizator
Daca nu ati primit salariul pe trei luni, aceasta este o incalcare a prevederilor din CIM si va da dreptul de a demisiona fara preaviz ( art. 81 (8) din Codul Muncii ). In plus, puteti solicita si acordarea CO restant din 2016.
Inseamna ca pot sa fac o noua cerere de demisie, pentru neplata salariului?
Nu puteti depune o noua demisie, decat daca o revocati cu acordul angajatorului pe prima.