avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate mift

Activitate mift

Răspuns la discuția Executare silita fidejusor
Buna ziua. Am și eu o problema in calitate de fidejusor. In aprilie 2010 firma la care semnasem că și fidejusor s-a vindut. Eram soția administratorului. In 13.01.2011 s-a emis sentința -admite cererea executorie, irevocabilă. In 07.03.2016 mi s-au făcut poprire pe salariu de către un executor judecătoresc pentru suma de 594.000. Se poate contesta cumva poprirea? Am fost la avocați, nu am rezolvat nimic, la OPC mi s-au zis că nu e logic să plătesc din moment de nu sunt consumator. Dar atît. Avind salarul minim poprit jumătate, nimeni nici macar nu vrea sa se uite peste acte, nici macar peste alte popriri ale mele primite la care se putea depune contestație că erau prescrise de multi ani. Că să fie tacimul complet, pentru că am fost colaborator la asigurări s-au trezit după 8 ani să îmi blocheze contul din banca. Nu era de ajuns că iau numai jumătate din salar banca mi-a oprit din jumătate încă 1/3 pentru poprirea de la ANAF. Degeaba am depus acte și contestație, reclamație, răspunsul OPC a fost că ANAF e terț poprit. Atunci unde e legea că este ilegal sa se retina mai mult de 1/2 din salar? Un mediator mi-a "tradus", atîta vreme cînd orice avocat vede că am 515 lei salariu pe lună, nimeni nu se va obosi sa se uite peste dosar. Sincer, nu știu unde să mă mai duc să pot rezolva măcar cu poprirea de la fidejusiune. Nu mai știu nimic de firma respectiva, vinduta. De la executor am aflat că de firma se ocupa ceva firma de insolventa. Am fost să văd spatiile pentru care se luase creditul și este activitate, sa înțeleg că au fost date în chirie, un spatiu l-am văzut renovat, și acolo este activitate. Ori e chirie ori vînzare. Și mi se reține și mie? Chiar pentru noi fidejusorii nu se poate face chiar nimic în afara sa plătim sumele alea enorme? Mulțumesc frumos și scuzați că am scris așa mult, dar nu mai știu cum să o scot la capăt. O seara placuta
inseamna ca vechiul administrator... va raspunde de cecurile refuzate pe perioada cit a a fost numit?......in ce sens raspunde?....asta ar insemna ca cecurile refuzate ar trebui achitate pina la numirea noului administrator?
scuze.. era calculatorul pe alt utilizator....si din greseala intrebam in numele ei... :P
Dar in cazul in care se cesioneaza firma si se schimba si administratorul, atunci raspunderea cui revine?
multumesc de raspuns... acuma.. sa vad unde il gasesc...
firma are aproximativ datorii de: stat 350.000 ron, furnizori 1.000.000 ron si banca 430.000. de asemenea firma detine cladiri achizitionate la valoarea de 700.000 ron de 1720 m2. as dori sa vand firma cuiva dar nu stiu care sunt procedurile, daca mai am vreo obligatie fata de firma dupa aceea si unde as putea gasi cumparatorul. exista un contract de fidejusiune semnat la banca. acesta se anuleaza sau raman tot eu?
Multumesc frumos de raspuns
Solutia convenabila ar fi: fara inchisoare :sorry:
Singurul bun personal este mostenirea sotiei.
Nu cred ca ne mai scapa insolventa la cite datorii are firma :sorry:
O alta solutie ar fi?
Societate comerciala intrata in incidenta bancara de cecuri, poprire pe cont si o datorie catre banca de 430.000 ron, imposibilitate de plata catre furnizori peste 100.000 ron, datorie catre stat de 250.000 ron.
Gajurile la banca sint doua hale, achizitionate la valoarea de 700.000 ron, sechestru asigurator la finante constind in 7 autoturisme si 2 autoutilitare, bunuri personale are numai sotia unicului asociat ( administrator), constind in 3/8 din casa mostenita.
La inventarul de sfirsit de an s-a constatat un minus destul de substantial in firma aproximativ 200.000, constind in marfa.
1. In imposibilitatea acoperirii datoriilor mai sus mentionate care sint procedurile de recuperare a bancii, statului si furnizorilor?
2. Cum raspunde asociatul unic penal si civil?(nu are bunuri personale)
3. Sotia asociatului unic este afectata in vre-un fel?(sotia are semnat la banca un contract de fidejusiune)
4. Va rog o solutie cit mai convenabila de iesire din aceasta situatie.
Societate comerciala intrata in incidenta bancara de cecuri, poprire pe cont si o datorie catre banca de 430.000 ron, imposibilitate de plata catre furnizori peste 100.000 ron, datorie catre stat de 250.000 ron.
Gajurile la banca sint doua hale, achizitionate la valoarea de 700.000 ron, sechestru asigurator la finante constind in 7 autoturisme si 2 autoutilitare, bunuri personale are numai sotia unicului asociat ( administrator), constind in 3/8 din casa mostenita.
La inventarul de sfirsit de an s-a constatat un minus destul de substantial in firma aproximativ 200.000, constind in marfa.
1. In imposibilitatea acoperirii datoriilor mai sus mentionate care sint procedurile de recuperare a bancii, statului si furnizorilor?
2. Cum raspunde asociatul unic penal si civil?(nu are bunuri personale)
3. Sotia asociatului unic este afectata in vre-un fel?(sotia are semnat la banca un contract de fidejusiune)
4. Va rog o solutie cit mai convenabila de iesire din aceasta situatie.