avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate Elena.bozdoc@gmail.com

Activitate Elena.bozdoc@gmail.com

Buna ziua. Sunt din orasul Constanta si am locuit pentru o perioada scurta de timp in Campulung Moldovenesc. Mi-am inscris schimbarea resedintei pe CI, de la evidenta populatiei inscriindu-mi-se o perioada de valabilitate a vizei de flotant de 1 an. Intre timp eu m-am mutat in Bucuresti, si doresc sa ma inscriu la evidenta populatiei de aici. Insa pe viza de flotant din Campulung Moldovenesc de pe spatele CI este inscris "STABILIT RESEDINTA [...] pana la 24.09.2018".
Mentionez ca sunt in curs de examinare pentru carnetul de conducere, si imi este aproape imposibil sa ma duc pana la Suceava pentru lectii, examene etc, acum de cand locuiesc in Bucuresti.
Va rog sa-mi spuneti ce demersuri pot sa fac pentru a imi schimba domiciliul cu cel curent (Bucuresti) inainte de expirarea datei de 24.09.2018.
Pe baza carui art/lege se poate contesta o licitatie care are ca obiect proiectare si executie drum si solicita la propunerea tehnica elaborarea documentatiei economice si a documentatiei in vederea obtinerii avizelor, si nu pune la dispozitie nicio lista de cantitati?
Răspuns la discuția Legislatie caini vagabonzi
Am facut deja acest lucru, nu au raspuns; pasul urmator ar fi reclama administrativa, care se face tot la primarie. Cel mai probabil nu se va raspunde nici la asta. Ce ramane de facut?
Buna ziua,
Va rog sa ma indreptati catre o lege care m ar putea ajuta in urmatoarea problema:
In vecinatatea casei mele exista o proprietate pe care exista un numar mare de caini (o haita) care produce zgomot continuu si un real pericol pentru localnici. Am adresat aceasta problema atat catre autoritatile locale, cat si catre ANSVSA in mai multe randuri, insa problema nu s a rezolvat.
Avand in vedere ca nu exista modalitate de constrangere a autoritatilor in aceasta chestiune, doresc sa rezolv problema chiar cu proprietarul terenului respectiv.
Care este actul normativ care reglementeaza regimul de detinere a cainilor?(cati caini poti tine pe o suprafata, in ce conditii etc). Sau ce alta lege considerati ca m ar putea ajuta?
Multumesc.