avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate sofyaamber

Activitate sofyaamber

Buna ziua,

Contractele de credit cesionate de catre banca catre firmele de recuperare (in speta Eos Ksi) pot fi dupa un anumit timp preluate de catre banca (cedate inapoi bancii). Aceste firme pot executa silit bunuriile titularului creditului?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita banca
multumesc frumos pentru raspuns, sunt interesata de acest fapt pentru ca, o creanta este de 11000 lei, iar cealalta este de 21000 lei si din cate am inteles pentru sumele sub 10000 nu se face executare pentru bunuri mobile si imobile. urmeaza sa fac catre banca o plata si m-am gandit sa platesc pt fiecare contract astfel incat sa se ajunga cu suma sub 10000 lei/contract restanta, pt evitarea executarii bunuriilor mobile si imobile, deoarece am citit ca se poate ajunge la executarea imobilului si pentru creditele de nevoi persoanle fara ipoteca. eu nu am nimic pe numele meu insa are coplatitorul, am incercat sa ajung la o intelegere cu banca pta plati esalonat sumele datorate insa imi cer niste sume exaggerate pe care sa le platesc saptamanal. si daca exista sanse mari ca pentru astfel de sume (din care in urmatoarea saptamana sa se achit apx 8000 lei) sa se scoata la vanzare casa a carei valoare este de apx 4 miliarde?
Buna ziua,

In cazul in care la aceasi banca exista doua credite pe numele aceleiasi persoane , unul de refinantare a unui alt credit (care a fost la alta banca) si unul de nevoi personale, ambele declarate scadente anticipat, doua contracte diferite, se face doar o executare silita dar executorul este obligat sa faca doua executari silite diferite, cate una pentru fiecare contract de credit?

va multumesc.