avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate StefanicaPantazi

Activitate StefanicaPantazi

Buna ziua,

Venitul obtinut din vanzarea partii dintr-o mostenire se impoziteaza?
Dupa decesul sotului meu, s-a facut succesiunea, iar eu si fiul am vandut partile noastre din mostenire (un imobil) catre fiica.
Din banii pe care eu si fiul meu i-am primit, trebuie sa dam ceva statului?
Buna ziua,

Trebuie sa fac succesiunea dupa decesul sotului, pe un teren cu constructie, in Bucuresti.
Terenul a fost cumparat in 1913 de catre bunicul sotului meu (sa-i zicem Xulescu), dar dintr-un oarecare motiv, acesta a folosit alt nume de familie (sa-i zicem Yulescu) decat cel real.
Certificatul de nastere este pe numele Xulescu (nascut 1890), la fel ca si certificatul de casatorie (din 1916).

Si la Fisc, acest teren a fost declarat tot sub numele fals, Yulescu.

Am un certificat de mostenitor din 1965, dupa decesul bunicului sotului meu, care este trecut cu numele real.
Terenul nu a fost niciodata instrainat, a fost mereu lasat mostenire.

Intrebarea mea este: cum pot dovedi ca Xulescu este aceeasi persoana cu Yulescu?

Am o sentinta judecatoreasca pt un alt teren in care se specifica faptul ca s-a facut dovada cu un Act de Notorietate ca Xulescu era cunoscut si ca Yulescu. Din pacate, nu avem acest Act de Notorietate sau alta dovada ca e vorba de aceeasi persoana.
Unde am putea gasi acest Act de Notorietate? Sau de unde as putea sa aflu daca si-a schimbat numele pt un timp?

Va multumesc anticipat.