Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pt venit obtinut din vanzarea partii dintr-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pt venit obtinut din vanzarea partii dintr-o mostenire

Buna ziua,

Venitul obtinut din vanzarea partii dintr-o mostenire se impoziteaza?
Dupa decesul sotului meu, s-a facut succesiunea, iar eu si fiul am vandut partile noastre din mostenire (un imobil) catre fiica.
Din banii pe care eu si fiul meu i-am primit, trebuie sa dam ceva statului?
Dacă ar fi fost ceva de dat, atunci notarul v-ar fi calculat și reținut impozitul la momentul încheierii contractului de vânzare.
Altfel spus, PRESUPUN că nu. (dar, dacă ulterior reveniți cu detalii de tipul: am uitat să precizăm că..., atunci s-ar putea ca și răspunsul să se schimbe).
romascanu, moderator