avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pt venit obtinut din vanzarea partii dintr-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pt venit obtinut din vanzarea partii dintr-o mostenire

Buna ziua,

Venitul obtinut din vanzarea partii dintr-o mostenire se impoziteaza?
Dupa decesul sotului meu, s-a facut succesiunea, iar eu si fiul am vandut partile noastre din mostenire (un imobil) catre fiica.
Din banii pe care eu si fiul meu i-am primit, trebuie sa dam ceva statului?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 05:10, 13 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă ar fi fost ceva de dat, atunci notarul v-ar fi calculat și reținut impozitul la momentul încheierii contractului de vânzare.
Altfel spus, PRESUPUN că nu. (dar, dacă ulterior reveniți cu detalii de tipul: am uitat să precizăm că..., atunci s-ar putea ca și răspunsul să se schimbe).
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2021
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pentru vanzare locuinta vanduta dupa mostenire tiberiu2008 tiberiu2008 Buna ziua, Sotul a decedat in august 2010, in octombrie 2010 s-au facut actele pentru succesiune (deci in mai putin de 6 luni) si in februarie locuinta ... (vezi toată discuția)
Mostenire nepot quintuss quintuss Decedat bunic,se zice ca s-a facut succesiunea la timpu respectiv,nu sunt sigur.Dupa o perioada,in timp ce bunica era in vaita s-a facut un act ... (vezi toată discuția)
Cum procedez, sfat. Imparatul Imparatul Acuma vreo 5 ani am cumparat o casa, de la o doamna mai in varsta. Aceasta a omis sa facem actele de vanzare-cumparare, dar nu este de rea credinta. Am fost la ... (vezi toată discuția)