avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren dupa decesul sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren dupa decesul sotului

Buna ziua,

Trebuie sa fac succesiunea dupa decesul sotului, pe un teren cu constructie, in Bucuresti.
Terenul a fost cumparat in 1913 de catre bunicul sotului meu (sa-i zicem Xulescu), dar dintr-un oarecare motiv, acesta a folosit alt nume de familie (sa-i zicem Yulescu) decat cel real.
Certificatul de nastere este pe numele Xulescu (nascut 1890), la fel ca si certificatul de casatorie (din 1916).

Si la Fisc, acest teren a fost declarat tot sub numele fals, Yulescu.

Am un certificat de mostenitor din 1965, dupa decesul bunicului sotului meu, care este trecut cu numele real.
Terenul nu a fost niciodata instrainat, a fost mereu lasat mostenire.

Intrebarea mea este: cum pot dovedi ca Xulescu este aceeasi persoana cu Yulescu?

Am o sentinta judecatoreasca pt un alt teren in care se specifica faptul ca s-a facut dovada cu un Act de Notorietate ca Xulescu era cunoscut si ca Yulescu. Din pacate, nu avem acest Act de Notorietate sau alta dovada ca e vorba de aceeasi persoana.
Unde am putea gasi acest Act de Notorietate? Sau de unde as putea sa aflu daca si-a schimbat numele pt un timp?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
"Actul de notorietate" este de fapt o Declaratie de notorietate care se intocmeste de un notar pe baza declaratiilor unor persoane care cunosc faptul ca Xulescu si Yulescu este una si aceeasi persoana cunoascuta in comunitate cu doua nume.

Daca nu gasiti acel act, va trebui sa incercati sa obtineti o noua Declaratie de notorietate de la un birou notarial.

Problema la dvs. se pune acum cu privire la faptul ca la acest moment, s-ar putea sa nu mai gasiti persoane in viata care sa-l fi cunoscut pe Xulescu :(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire transmisa sub forma de act vanzare cumparare, fara a se mentiona suprafata de teren anla2 anla2 Am mostenit un imobil casa si teren care este in familia mea de peste o suta douazecisicinci ani. Primul este un act de donatie din 1890, al doilea un act de ... (vezi toată discuția)
Certificat de deces - nume omis Vicas Vicas Buna ziua, Am nevoie de ajutorul dvs pentru putea solutiona o situatie mai delicata. Nu cunosc informatii de natura juridica si nu stiu cum trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratie de notorietate persoana decedata Marinara Marinara Declaratie de notorietate Declaratia de notorietate privind numele sub care era cunoscuta o alta persoana in societate - de fapt, persoana in cauza a aparut ... (vezi toată discuția)