avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate ralucagrecu

Activitate ralucagrecu

Răspuns la discuția Solicitare daune morale
Buna ziua,

Motivul invocat de unul dintre spitale a fost:
1. Postul aprobat in statul de functii al unitatii este de kinetoterapeut debutant, corespunde cf ord 1832/06.07.2011 privind aprobarea COR, codul 226405
2. Cf aceleiasi prevederi legislative titlul de licentiat in balneofiziokinetoterapie si recuperare inscris in diploma dvs de licenta corespunde codului 226924 - asistent medical in balneofizioterapie, balneofiziokinetoterapie si recuperare, cod care se regaseste si in statul de functii al unitatii aprobat. Unitatea organizeaza concurs si pt ocuparea a 2 posturi de asist medical balneofizioterapie, balneofiziokinetoterapie si recuperare debutant, unde ati fost informat ca aveti posibilitatea sa aplicati, varianta pe care nu ati agreat-o.
3. Aferent titlului inscris in diploma dvs. de licenta, postul de asist medical licentiat balneofiziokinetoterapie si recuperare se regaseste si in Legea 284/28.12.2010 (actualizata) privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, respectiv acesta poate fi incadrat si salarizat.
Buna ziua,

Am dat in judecata un spital pentru restrictionarea accesului la un concurs (nu am fost lasat sa particip la concurs), iar Curtea de Apel Cluj a dat urmatoarea sentinta:

Admite recursul declarat de reclamantul V.D. împotriva sentinţei civile nr. 3222 din 07.06.2017 pronunţată în dosarul nr. 4775/117/2016 al Tribunalului Cluj pe care o casează, în parte, în sensul că: rejudecând cauza, admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de reclamant. Anulează adresa nr. 12315/23.06.2016, p.v. nr. 12465/24.06.2016 şi anulează parţial p.v. nr. 12307/22.06.2016 cât priveşte poz. 9. Respinge ca inadmisibilă solicitarea de anulare a celorlalte acte administrative atacate şi respinge solicitarea de scoatere din nou la concurs a postului. Fără cheltuieli de judecată în recurs şi fond. Decizia este definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din 17.11. 2017.

Inainte cu 6 luni de a-mi fi refuzat accesul la concurs de catre Spitalul pe care l-am dat in judecata, mi-a fost refuzat similar accesul la concurs la alte doua spitale de la care am si hartie cum ca mi se refuza accesul precum si motivele.

Intebarea mea este: avand in vedere ca la momentul respectiv nu am dat cele doua spitale in judecata, acum mai am posibilitatea de a le actiona in judecata si de a le cere daune morale?

Multumesc!
Buna ziua,

Dorim sa cumparam un apartament, iar proprietarul a avut ipoteca in favoarea bancii (pe o suma echivalenta cu 1/4 din valoarea apartamentului). El a spus ca a achitat ipoteca si a scos un CF de informare pentru a ne dovedi aceasta.

In CF sunt inscrise urmatoarele:

Sectiunea B. Partea II. Proprietari si acte sunt inscrise urmatoarele:

18.05.2007 (contract de vanzare cumparare emis de notar)
B1: Intabulare, drept de proprietate cumparare, dobandit prin Conventie, cota actuala 1/1
1. Numele proprietarului
2. Numele sotiei

13.05.2011 (act notarial emis de notar)
B3: Se noteaza interdictia de instrainare, construire, dezmembrare si grevare cu sarcini si servituti
1. Numele bancii

Sectiunea C. Partea III. Sarcini

13.05.2011 (act notarial emis de notar)
C2: Intabulare, drept de ipoteca. Valoare....
1. Numele bancii

25.05.2011 (act administrativ emis de banca)
C3: Se radiaza ipoteca si interdictiile de sub C1 si B2

As dori sa stiu daca intr-adevar imobilul este sau nu liber de sarcini. Pe de alta parte, in CF nu apar detalii legate de pozitiile C1 si B2...

Va multumesc anticipat pentru raspuns!