avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters397736

Activitate ContSters397736

Va rog sa ma ajutati. Fratele meu in ziua de Paste a fost oprit de politie in Bucuresti si a fost gasit cu 0,45% alcoolemie in aerul expirat. Nu pot sa va spun exact ce s-a intamplat pentru ca eu relatez acum din ceea ce mi-a povestit el. I s-a luat permisul si pentru ca a refuzat sa i se preleveze probe de sange a fost urcat in masina de politie si dus cu forta .... cu sirene ca pe ultimul infractor ..... la spital pentru recoltare de sange. Bineinteles ca medicul nu i-a luat sange deoarece fratele meu era foarte speriat si confuz avand in vedere de ceea ce i s-a intamplat. Noi acum vrem sa-l ajutam dar nu prea stim ce trebuie sa facem. In afar de faptul ca i s-a luat permisul, probabil risca si dosar penal. Inteleg ca nu trebuia sa se urce la volan baut dar asta nu inseamna ca politia trebuie sa se poarte cu el ca si cum ar fi omorat pe cineva. Subliniez ca acum el este foarte marcat si nu mai doarme , nu mai mananca....iar faptul ca era baut la volan este din cauza problemelor personale pe care le are cu fosta sotie care-l santajeaza nedandu-i voie sa-si viziteze fetita. Nu stim ce trebuie facut in astfel de situatii. Va rog sa ma indrumati ce trebuie facut. Va multumesc
In urma cu cateva zile m-am trezit in curtea blocului unde locuiesc cu o multime de constructori si mai multe camioane ....... Am sarit speriata deoarece locuim in provincie, intr-un sat linistit, intr-un bloc cu 8 apartamente si se intampla rar sa treaca un camion pe sosea daramite sa intre la noi in curte.
Dupa cateva momente , vad ca unul dintre constructori apuca drujba si se repede sa taie crengile copacilor din curte deoarece nu aveau loc sa intre cu camioanele.
Am sarit ca arsa, i-am amenintat ca sun la 112; in scurt timp am aflat cu stupoare ca vor sa instaleze un stalp cu antene de telefonie mobila chiar pe proprietate privata a unuia dintre locatari, in imediata vecinatate a blocului de locuinte. Acest colocatar al nostru lucreaza la primarie si s-a gandit sa-si mareasca veniturile dand spre inchiriere terenul lui pentru ca firma de telefonie sa monteze stalpul.
Bineinteles ca toti locatarii NU SUNT DE ACORD, primarul stie despre aceasta problema dar nu-l intereseaza deoarece persoana (colocatarul este chiar cumnata lui). Mi se pare un abuz excesiv deoarece stiu ca ar trebui sa aibe acordul locatarilor pentru autorizarea unor astfel de constructii.
Mentionez ca doamna cumnata nu locuieste cu noi in bloc, are alta casa la distanta mare de locul cu pricina.
Pe moment am reusit sa-i alung dar au inceput sicanele cu primarul si cu cumnata.
Va rog sa ma ajutati. Intentionez sa fac petitie la primarie cu semnatura locatarilor ca nu suntem de acord cu montarea acestui stalp de telefonie (eventual voi trimite petitia spre stiinta si Consiliului Judetean)
Va multumesc


Discuție Arenda livada
As dori sa iau in arenda o livada ( in primul an de plantare) dar nivelul arendei negociat cu proprietarul mi se pare prea mare. Mi-a cerut 60% din productia obtinuta. Exista o lege care reglementeaza nivelul arendei? Mentionez ca din cei 40 % ce-mi revin mie va trebui sa platesc si 16 % impozit pe profit si CASS