avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda livada
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda livada

As dori sa iau in arenda o livada ( in primul an de plantare) dar nivelul arendei negociat cu proprietarul mi se pare prea mare. Mi-a cerut 60% din productia obtinuta. Exista o lege care reglementeaza nivelul arendei? Mentionez ca din cei 40 % ce-mi revin mie va trebui sa platesc si 16 % impozit pe profit si CASS
conform dispozitiilor art 1169 NCC aveti libertatea sa determinati continutul contractelor incheiate in limita legii,ordinii publice si bunelor moravuri astfel incat negociati!
Numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord de confidențialitate retroactiv urgent Adevar1 Adevar1 Angajatorul a cerut semnarea unui contract de Confidentialitate datat retroactiv (i.e 2012). Este ilegal sa semnez astfel de contract si ce repercursiuni ar ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arenda mincinosul mincinosul Bună ziua, părintii mei au teren dat in arenda la S.c. Comcereal Vaslui (porumboiu adrian). Anul trecut au primit arenda cuvenită. intre timp au facut 2 ... (vezi toată discuția)
Zile concediu odihna Daliborka Daliborka Buna seara as avea o nelamurire in cazul in care ,de exemplu, la angajare un angajat cere 24 zile de concediu odihna, iar restul angajatilor au 21, se poate ... (vezi toată discuția)