Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu odihna

Buna seara
as avea o nelamurire
in cazul in care ,de exemplu, la angajare un angajat cere 24 zile de concediu odihna, iar restul angajatilor au 21, se poate accepta?
adica nu este discriminare ca unii sa beneficieze de 24 de zile si altii de 21
nu ar trebui toti sa beneficieze de acelasi nr de zile?
Se poate asa ceva ,in virtutea principiului libertatii de vointa contractuala.

Codul Muncii prevede ca, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
buna ziua
multumesc
problma este ca in CCM nu sunt specificate zile suplimentare ci doar nr de 21 zile
in acest caz la negociere pt mai multe zile de concediu, trebuie neaparat stipulat in act aditional cu angajatul? sau e suficienta cererea de concediu si pontajul?
Stabilirea unui alt numar de zile de co se face in baza unui act aditional la c.i.m.
multumesc
chiar daca in ROI si in CCM nu sunt specificate renegocierile pentru concedii de odihna?
Art.20 alin.1 C.mun. : În afara clauzelor esenţiale prevăzute la art. 17, între părţi pot fi negociate şi cuprinse în contractul individual de muncă şi alte clauze specifice.

Art. 1169 C.civ. - Libertatea de a contracta
Părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.