Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata legala concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata legala concediu

Buna ziua,
Daca in Contractul Individual de Munca este prevazut un nr.de zile de concediu de odihna mai mic decat in contractul colectiv de munca, care este durata legala a concediului de odihna: conform CIM sau conform CCM(cu mentiunea ca CCM este anterior celui individual)?
Multumesc!
Primeaza prevederile c.c.m.
Intrebare suplimentara:

Inteleg ca in situatia in care angajatul a semnat un CIM care prevede ca are dreptul la 21 zile de CO anual, iar prevederile CCM-ului sunt ca minimul CO in firma este de 24 zile,
este obligatoriu incheierea unui act aditional de modificare a CIM-ului?
Si este considerata eroare din partea angajatorului?
multumesc!
Intr-adevar, trebuie sa se incheie fie un act aditional de modificare a c.i.m. sau sa fie emisa o decizie a angajatorului.