Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acord de confidențialitate retroactiv URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acord de confidențialitate retroactiv URGENT

Angajatorul a cerut semnarea unui contract de Confidentialitate datat retroactiv (i.e 2012).

Este ilegal sa semnez astfel de contract si ce repercursiuni ar putea avea asupra angajatului un asfel de contract semnat retroactiv.

Mentionez, ca nu s-a convenit verbal cu angajatul o intelegere referitoare la un acord de confidentiliate anterior datei curente.
Adevar1, utilizator
Art. 1169 C.civ. - Libertatea de a contracta
Părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.

In doctrina s-a opinat ca, "Sub aspectul formei, libertatea contractuală se exprimă prin consensualism,în sensul că în frecvente cazuri, părţile sunt libere să îmbrace raporturile lor contractuale în forma pe care o doresc, simplul acord de voinţă fiind suficient pentru a da naştere la obligaţii (pacta sunt servanda) (T.R. Popescu, P. Anca, Teoria generală a obligaţiilor, Ed. Ştiinţifică, Bucureşti, 1968, p. 22)".